Autostrada

i

Autor: ART SERVICE Autostrada

Podwyżka opłat na A4. Wiemy co zrobić, by płacić mniej

2022-07-04 11:21

W poniedziałek 4 lipca 2022 roku weszła w życie podwyżka opłat za przejazd autostradą A4na trasie Katowice - Kraków. Podwyżka wynosi od 1 złoty dla samochodów osobowych do nawet 5 złotych dla największych pojazdów - na każdej bramce.

Zmiana wysokości opłat za przejazd A4

Wiosną tego roku spółka Stalexport Autostrada Małopolska (będąca koncesjonariuszem autostrady)wniosła wniosek w sprawie podwyżki opłat za przejazd autostradą A4. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do której ten wniosek wpłynął uznała, że podwyżka jest nieuzasadniona i nie bierze pod uwagę okoliczności związanych z wojną trwająca za naszą wschodnią granicą. Dyrekcja zwróciła się z prośbą do spółki o ponowne rozważenie kwestii podwyżki. Zaznaczyła również, że nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane z podwyżkami opłat - jeśli są one zgodne i nie naruszają umowy koncesyjnej. 

"4 lipca br. wchodzi w życie zmiana stawek opłat za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków. Mimo zmian w cenniku, koncesjonariusz utrzyma rabat dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych – z aplikacjami do videotollingu oraz A4Go i Telepass będzie można podróżować o 23 proc. taniej" – pOinformowała spółkA SAM w ostatnim tygodniu w komunikacie.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Korzystasz z płatności elektronicznych - zapłacisz mniej 

Pod koniec kwietnia 2022 roku grupa Stalexport Autostrady (do której należy SAM) informowała o wniosku złożonym do GDDKiA w sprawie podniesienia cen (od 4 lipca 2022 roku) z 12 złotych do 13 złotych na każdej bramce. Koszt całego przejazdu wzrasta z 24 złotych do 26 złotych. Dla kierowców, którzy korzystają z płatności elektronicznych przewidziano rabat. Na każdej bramce zapłacą 3 złote mniej (łącznie 6 złotych na całym odcinku). W efekcie koszt przejazdu na każdej bramce wynosi 10 złotych.

"Kierowcy samochodów osobowych, którzy wybierają metody automatyczne: elektroniczny pobór opłat A4Go, Telepass bądź videotolling (odczyt tablic rejestracyjnych) powiązany z aplikacjami Autopay, SkyCash, IKO i mPay, od 4 lipca br. będą objęci 23 proc. rabatem. Zapłacą 10 zł na każdej bramce – o 3 zł mniej, niż płacący gotówką czy kartą" – poinformowała spółka.

Rabaty nie dla wszystkich pojazdów

"Stawka dla użytkowników autostrady A4 Katowice-Kraków podróżujących pojazdami kat. 1 i niekorzystających z płatności automatycznych, od 4 lipca br. wyniesie 13 zł na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach). Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 7 zł, zapłacą oni, jak dotąd, 6 zł na każdej bramce" – dodała spółka SAM.

Wzrost opłat dotyczy także większych pojazdów (kategorie 2,3,4,5). Podwyżka wynosi z 35 złotych do 40 złotych na każdej bramce - czyli z 70 złotych do 80 złotych. W przypadku pojazdów o tych kategoriach - nie obowiązują zniżki za płatności elektroniczne. Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3 wynosi 16 zł, więc kierowcy tych pojazdów płacą na bramkach po 24 zł. Dotąd dla pojazdów kategorii 2 i 3 SAM stosowała bonifikatę od wcześniejszej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 35 zł) w wysokości 13 zł.

Sonda
Czy uważasz, że opłaty za autostrady są za wysokie?

SAM podaje powody podwyżki - GDDKiA apeluje o wstrzymanie się

Jako powód wprowadzenia podwyżek spółka podaje wzrost kosztów związany z utrzymaniem autostrady oraz prowadzeniem inwestycji. Wymienili także szybko rosnące ceny usług, materiałów budowlanych oraz nośników energii. Rzecznik spółki SAM stwierdził, że podwyżki są "nieuniknione, ze względu na sytuacje gospodarczą". 

Państwowy zarządca dróg wystosował prośbę o przemyślenie kwestii podwyżek. "Zaapelowaliśmy więc do spółki Stalexport o co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski" – zadeklarował.

Na początku maja 2022 roku grupa Stalexport Autostrady przekazała informację dotyczącą wzrostu kluczowych wskaźników finansowych za pierwszy kwartał bieżącego roku. "Wraz ze wzrostem natężenia ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków Grupa odnotowała zarówno wyższe przychody, jak i zysk netto" – podano w informacji grupy.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze