Autostrada

i

Autor: ART SERVICE Autostrada

90 mln zł z e-płatności za przejazd autostradami. Polacy sumiennie płacą za możliwość szybszej jazdy

2022-06-28 3:07

Zamiast biletów na bramkach autostradowych kierowcy kupują e-bilety. Mniejszą popularnością cieszy się aplikacja do zapłaty za przejazd płatnymi autostradami. Od grudnia 2021 roku kierowcy muszą kupować e-bilety albo instalować aplikację i za jej pośrednictwem realizować płatności za taki przejazd. Z bieżących danych wynika, że na razie całkiem dobrze wywiązują się z obowiązków. Wpływy z tego tytułu w okresie od grudnia 2021 r. do końca maja 2022 r. sięgnęły 90 mln zł.

Opłaty za autostrady w Polsce. Likwidacja bramek nie sprawiła, że Polacy przestali płacić

Jak przypomina "Puls Biznesu" w grudniu 2021 r. zostały zlikwidowane bramki na odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Gliwice. To jedyne autostrady zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), płatne dla kierowców aut osobowych i innych pojazdów lżejszych niż 3,5 ton. Jednak jak zaznacza dziennik, likwidacja bramek na autostradach nie oznacza zniesienia opłat. Od grudnia ubiegłego roku kierowcy muszą kupować e-bilety albo instalować aplikację i za jej pośrednictwem realizować płatności za przejazd. Okazuje się, że z tego obowiązku wywiązują się raczej sumiennie. Wpływy z opłat za przejazd tzw. pojazdów lekkich są bowiem na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, a nawet nieco wyższe.

"Puls Biznesu" podaje, że w okresie od grudnia 2021 r. do końca maja 2022 r. wpływy z tego tytułu sięgnęły 90 mln zł. Prawie 66,3 mln zł to kwota wpłacona przez kierowców, którzy kupili bilet autostradowy. A 23,7 mln zł to kwota wpłacona przez  kierowców  korzystających na odcinakach A2 i A4 z aplikacji e-Toll PL. 

Dla porównania: w tym samym okresie lat 2020-21 wpływy wyniosły 89,2 mln zł. Prawie 80 mln zł zapłacili kierowcy na bramkach, a 9,4 mln zł wpłynęło od posiadaczy urządzeń działającego wówczas systemu viaToll. 

Płatne państwowe autostrady

Na państwowych autostradach kierowcy aut osobowych płacą za przejazd tylko na dwóch odcinkach: to 160 km autostrady A4 na trasie Gliwice–Wrocław (16 zł) i 99 km na A2 (Konin–Stryków – 9,90 zł). Razem płatnych autostrad mamy w Polsce ok. 725 km.

Robert Kubica Impact 2022
Sonda
Czy ze względu na drogie paliwo przesiadłeś się do komunikacji miejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze