pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Płaca minimalna 2022 - będzie regionalizacja? Na Mazowszu największa pensja minimalna, a gdzie będzie najniższa? Minimalne wynagrodzenie w Twoim regionie [TABELA]

2022-07-04 10:43

Płaca minimalna w Polsce to obecnie 3010 zł brutto. Przy rozpędzonej inflacji to zdecydowanie za mało. Dlatego też coraz częściej mówi się o podwyższeniu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pojawiła się propozycja, by wysokość minimalnego wynagrodzenia była zależna od wysokości średniego wynagrodzenia w danym regionie Polski. Tym sposobem na Mazowszu najniższa płaca byłaby o blisko tysiąc złotych wyższa niż na przykład na Podlasiu czy Podkarpaciu.

Płaca minimalna w Polsce zależna od regionu

Płaca minimalna 2022 w Polsce to 3010 zł brutto. Trwają prace na przepisami regulującymi wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2023 roku. Wiadomo, że podwyżki mają być dwie: w styczniu (płaca minimalna wtedy wyniosłaby 3383 zł) i w lipcu (wtedy płaca minimalna wyniosłaby 3450 zł ). Teraz w całej Polsce wysokość minimalnego wynagrodzenia jest taka sama. Ale Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma pomysł, by wysokość minimalnej pensji była zależna od województwa i stanowiła połowę obowiązującej w danym województwie średniej płacy. Tym sposobem najwyższa płaca minimalna byłaby na Mazowszu (tutaj statystyki mocno podbija Warszawa), a najmniejsza m.in. w województwach podlaskim, podkarpacki, zachodniopomorskim czy lubuskim. Nie wiadomo, czy taka koncepcja w ogóle ma szanse wejść w życie. Wprowadzenie jej wiązałoby się z wieloma zmianami formalnymi i finansowymi. Kluczowe tutaj jest to, że płaca minimalna to stawka poniżej której pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę nie może zejść, bo nie pozwala mu na to prawo.

Minimalna płaca w regionach

i

Autor: SUPER EXPRESS Minimalna płaca w regionach
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Sonda
Czy płaca minimalna od nowego roku powinna wzrosnąć do 3000 złotych brutto?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze