MALINY – działają jak lekarstwo

i

Autor: Getty images Na jakie dolegliwości stosować sok z malin?

Szokujące ceny malin. Dwa razy drożej, niż rok temu

2022-07-04 8:08

Coraz mniejsze są dostawy truskawek na rynku hurtowym w Broniszach, ale więcej jest m.in. malin. W tym roku nie kupimy jednak tanio tego owocu. - Pojawiają się w coraz większej ilości krajowe maliny, ich cena wolno spada, obecnie kosztują one 30 -32 zł/kg - poinformował rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. W ubiegłym roku w połowie lipca maliny kosztowały w sprzedaży hurtowej 14-20 zł/kg. Przypomniał, że Polska jest liderem w produkcji malin w UE.

Szalejące ceny malin - ile musimy zapłacić?

Kmera mówi, że truskawki są drogie, kosztują 12-15 zł za kilogram. Ich średnia cena w czerwcu 2021 roku wynosiła 8 zł/kg, podczas gdy rok wcześniej 5,9 zł/kg. Z wyliczeń Kmery wynika, że w tym roku te owoce są o prawie 32 proc. droższe od średniej z ostatnich 5 lat. Za to - jak wskazał ekspert - na rynku w Broniszach jest obserwowany wysyp czereśni krajowych, są już prawie wszystkie odmiany, w tym wiele nowych odmian. Ceny są zróżnicowane od 4 do 16 zł/kg (w zależności od jakości i wielkości).

Mimo to nadal jest zainteresowanie zakupem czereśni z importu, które spełniają oczekiwania kupców poszukujących dużych kalibrów owoców. Importerzy zapowiadają więc dalsze zakupy czereśni w Grecji i Hiszpanii. Pojawiają się w coraz większej ilości krajowe maliny, ich cena wolno spada, obecnie kosztują one 30 -32 zł/kg - poinformował Kmera. W ubiegłym roku w połowie lipca maliny kosztowały w sprzedaży hurtowej 14-20 zł/kg. Przypomniał, że Polska jest liderem w produkcji malin w UE.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Drogie maliny - czy ceny zmaleją?

W niewielkich na razie ilościach pojawiają się borówki amerykańskie, obecnie za kilogram tych owoców trzeba zapłacić do 28-36 zł/kg, ale - zdaniem eksperta - owoce te szybko będą taniały, gdyż Polska ma dużo plantacji borówek i jest jej czołowym producentem. W ofercie na rynku hurtowym w Broniszach są też importowane m.in. z Grecji owoce pestkowe - brzoskwinie i nektarynki. Brzoskwinie oferowane są od 7 zł/kg, a nektarynki od 8 zł/kg. Dużo jest arbuzów, ale jest także na nie wysoki popyt, ceny są zróżnicowane od 2,6 do 4,5 zł/kg – tańsze z Włoch i Grecji. Ponadto sporo jest sycylijskich winogron, kosztują 11-14 zł/kg.

Według Kmery "prognozy na resztę sezonu są niepewne", bo dużo będzie zależało od pogody. - Suchy i zimny maj, a po nim upalny i burzowy czerwiec jeszcze bardziej przekonuje plantatorów do inwestowania w uprawy pod różnymi typami osłon - stwierdził

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze