MALINY – działają jak lekarstwo

i

Autor: Getty images Na jakie dolegliwości stosować sok z malin?

Szokujące ceny malin. Dwa razy drożej, niż rok temu

2022-07-04 8:08

Coraz mniejsze są dostawy truskawek na rynku hurtowym w Broniszach, ale więcej jest m.in. malin. W tym roku nie kupimy jednak tanio tego owocu. - Pojawiają się w coraz większej ilości krajowe maliny, ich cena wolno spada, obecnie kosztują one 30 -32 zł/kg - poinformował rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. W ubiegłym roku w połowie lipca maliny kosztowały w sprzedaży hurtowej 14-20 zł/kg. Przypomniał, że Polska jest liderem w produkcji malin w UE.

Szalejące ceny malin - ile musimy zapłacić?

Kmera mówi, że truskawki są drogie, kosztują 12-15 zł za kilogram. Ich średnia cena w czerwcu 2021 roku wynosiła 8 zł/kg, podczas gdy rok wcześniej 5,9 zł/kg. Z wyliczeń Kmery wynika, że w tym roku te owoce są o prawie 32 proc. droższe od średniej z ostatnich 5 lat. Za to - jak wskazał ekspert - na rynku w Broniszach jest obserwowany wysyp czereśni krajowych, są już prawie wszystkie odmiany, w tym wiele nowych odmian. Ceny są zróżnicowane od 4 do 16 zł/kg (w zależności od jakości i wielkości).

Mimo to nadal jest zainteresowanie zakupem czereśni z importu, które spełniają oczekiwania kupców poszukujących dużych kalibrów owoców. Importerzy zapowiadają więc dalsze zakupy czereśni w Grecji i Hiszpanii. Pojawiają się w coraz większej ilości krajowe maliny, ich cena wolno spada, obecnie kosztują one 30 -32 zł/kg - poinformował Kmera. W ubiegłym roku w połowie lipca maliny kosztowały w sprzedaży hurtowej 14-20 zł/kg. Przypomniał, że Polska jest liderem w produkcji malin w UE.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Drogie maliny - czy ceny zmaleją?

W niewielkich na razie ilościach pojawiają się borówki amerykańskie, obecnie za kilogram tych owoców trzeba zapłacić do 28-36 zł/kg, ale - zdaniem eksperta - owoce te szybko będą taniały, gdyż Polska ma dużo plantacji borówek i jest jej czołowym producentem. W ofercie na rynku hurtowym w Broniszach są też importowane m.in. z Grecji owoce pestkowe - brzoskwinie i nektarynki. Brzoskwinie oferowane są od 7 zł/kg, a nektarynki od 8 zł/kg. Dużo jest arbuzów, ale jest także na nie wysoki popyt, ceny są zróżnicowane od 2,6 do 4,5 zł/kg – tańsze z Włoch i Grecji. Ponadto sporo jest sycylijskich winogron, kosztują 11-14 zł/kg.

Według Kmery "prognozy na resztę sezonu są niepewne", bo dużo będzie zależało od pogody. - Suchy i zimny maj, a po nim upalny i burzowy czerwiec jeszcze bardziej przekonuje plantatorów do inwestowania w uprawy pod różnymi typami osłon - stwierdził

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze