Lockdown

i

Autor: Getty Images Polacy nie chcą zakładać własnego biznesu

Polacy boją się zakładać własne biznesy. Ci co mają... chcą je zamknąć!

2022-07-02 18:02

Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży – wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group. Z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group przez Maison&Partners wynika, że Polacy w życiu zawodowym cenią przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilizację, unikają ryzyka.

Własny biznes - czy Polacy chcą zakładać firmy?

Niemal dwa razy więcej osób woli pracę na etacie niż „na swoim”. Mimo to ich nastawienie do prowadzenia biznesu jest raczej pozytywne. Jako główne zalety tej formy aktywności zawodowej wymieniane są: satysfakcja z pracy „na swoim” i poczucie niezależności – wynika z badania. Zaznaczono, że przedsiębiorcy częściej niż osoby niemające własnej firmy zwracają uwagę na takie korzyści jak: elastyczny czas pracy, wyższe zarobki niż na etacie, poczucie wolności, posiadanie władzy i kontroli.

Assay Group zwrócił uwagę, że, Polacy dostrzegają jednak wiele wad związanych z prowadzeniem własnego biznesu. „Przede wszystkim łączą ten typ aktywności z ryzykiem niepowodzenia, dużym stresem i odpowiedzialnością, koniecznością ciągłego bycia na bieżąco z przepisami. Przedsiębiorcy jako jedną z głównych wad wskazują stres i nieregularność zarobków” - stwierdzono w raporcie. 

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Działalność gospodarcza - warunki niekorzystne dla przedsiębiorców

Według raportu większość Polaków jest zdania, że w Polsce nie ma sprzyjającego klimatu do prowadzenia biznesu – ani otoczenie prawne, ani system podatkowy nie są postrzegane jako korzystne dla przedsiębiorców. Osoby niemające firmy i prowadzące własny biznes zgodnie uważają, że wysokie koszty pracy i podatki, a także niestabilność prawa to główne bariery związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce - wymieniono.

W raporcie podkreślono, że zdecydowana większość Polaków nie jest gotowa, by założyć własną firmę. Troje na czworo ankietowanych przyznaje, że w pierwszej kolejności szukałoby pracy na etat. Prawie połowa przedsiębiorców przyznaje, że wybrałaby pracę „u kogoś”. Tylko 7 proc. Polaków (a 35 proc. w grupie prowadzących biznes) deklaruje, założyliby własny biznes - stwierdzono. 15 proc. Polaków wyraża gotowość założenia własnej firmy – około połowa z tych osób myśli o tym, aby założyć własny biznes w ciągu najbliższych dwóch lat. Pozostali rozważają taką opcję w dalszej perspektywie czasowej.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Praca "na swoim" - Polacy boją się zakładać własne firmy

W raporcie wyjaśniono, że zachowawczość Polaków w stosunku do zakładania własnego biznesu jest związana z przekonaniem, że to nie jest dobry moment na zakładanie firmy. Zarówno sytuacja polityczno-gospodarcza w kraju (wysoka inflacja, rosnące koszty życia, niestabilność itp.), jak i na świecie (wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny itp.) mogą powodować większą potrzebę bezpieczeństwa oraz stabilizacji.

Około 5 proc. ankietowanych zadeklarowało, że prowadzi własną działalność gospodarczą lub firmę. Wśród polskich firm przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze i mikroprzedsiębiorstwa (do 9 pracowników), stanowiące ponad 80 proc. wszystkich biznesów. Firmy na polskim rynku to w większości młode podmioty, działające w sektorze usług, istniejące na rynku nie dłużej niż 10 lat, a ich dochód roczny nie przekracza 300 tys. zł.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze