mama i córka smartfon

i

Autor: Getty Images Jak korzystać ze smartfona, by nie narazić się na koszty

Zmiany w roamingu. Nowe przepisy mają uchronić przed gigantycznymi rachunkami

2022-07-01 9:16

1 lipca wejdzie w życie w UE nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Tym samym do 2032 r. przedłużona zostanie możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju, dzięki czemu podróżni w UE mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z internetu za granicą bez dodatkowych opłat - podała Komisja Europejska. Unijne przedsiębiorstwa i obywatele mają odczuć również znaczące pozytywne skutki obowiązywania nowych przepisów, gdyż korzystanie z roamingu stanie się dogodniejsze ze względu na taką samą jakość usług łączności ruchomej zarówno za granicą, jak w kraju.

Zmiany w roamingu - kolejne lata bez dodatkowych opłat

Dzięki nowym przepisom poprawi się ponadto dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, będą musiały być podane w jasny sposób. Wiceszefowa KE Margrethe Vestager powiedziała, że dzięki unijnemu rozporządzeniu w sprawie roamingu wszyscy odnieśli korzyści z roamingu po cenach krajowych.

"Podczas podróży po UE możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać internetu bez dodatkowych kosztów. Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejne 10 lat" - wskazała.

Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Roaming za granicą - co się zmieni od 1 lipca?

Konsumenci będą mieli teraz prawo do takiej samej jakości mobilnego internetu za granicą, co w kraju. Operatorzy świadczący usługi łączności ruchomej powinni zapewnić konsumentowi możliwość korzystania z sieci 4G lub bardziej zaawansowanych sieci 5G, jeżeli są one dostępne w miejscu, które konsument odwiedza. Informacje na temat dostępności sieci powinny się znajdować w umowach o świadczenie usług telefonii komórkowej oraz na stronach internetowych operatorów.

Konsumenci powinni mieć możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących korzystania z usług, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. W przypadku podróży za granicę połączenie z działem obsługi klienta, infolinią linii lotniczych czy towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysyłanie wiadomości tekstowych w celu wzięcia udziału w konkursach lub wydarzeniach mogą być droższe niż w kraju.

Sonda
Dajesz dziecku telefon do zabawy?

Roaming UE - co wprowadzają nowe przepisy?

Operatorzy muszą zapewnić konsumentom informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Operatorzy powinni przekazywać konsumentom te informacje za pomocą automatycznych wiadomości SMS wysyłanych przy przekraczaniu granicy innego kraju UE, a także w umowach o świadczenie usług. Nowe przepisy dotyczące roamingu mają zapewnić, że obywatele będą znać jednolity unijny numer alarmowy 112, z którego mogą korzystać w dowolnym miejscu w UE w celu skontaktowania się z służbami ratunkowymi.

Od czerwca 2023 r. operatorzy powinni wysyłać automatyczne wiadomości swoim klientom podróżującym za granicę, aby poinformować ich o dostępnych alternatywnych sposobach kontaktu ze służbami ratunkowymi, takich jak komunikacja tekstowa w czasie rzeczywistym lub aplikacje alarmowe. Z takich sposobów mogą korzystać obywatele, którzy nie są w stanie wykonywać połączeń głosowych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze