termometr

i

Autor: pixabay.com

Czy z powodu upałów można pracować krócej? Wiele zależy od naszego szefa

2022-07-01 11:45

Fale upałów zagościły u nas na dobre. Temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza na pewno cieszy tych, którzy w tym czasie przebywają na urlopie. Natomiast dla wszystkich pracujących jest niezwykle uciążliwa. W czasie upałów pracodawcy powinni pamiętać co należy do ich obowiązków.

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Obowiązki pracodawcy podczas upałów określa art. 232 Kodeksu Pracy. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom pracującym w ciężkich warunkach odpowiednie posiłki oraz napoje (wodę) - jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Napoje i posiłki mają być zapewnione nieodpłatnie.

W przypadku osób pracujących na otwartych przestrzeniach pracodawca ma obowiązek dostarczenia napojów przy temperaturze od 25 stopni. Jeśli chodzi o osoby wykonujące pracę w zamkniętych pomieszczeniach - od 28 stopni.

Za niewywiązanie się ze swoich obowiązków, pracodawcy grozi kara od 1 000 złotych do nawet 30 000 złotych.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Skrócony czas pracy - dobra wola pracodawcy

W przypadku bardzo wysokich temperatur pracodawca może podjąć decyzję o skróceniu czasu pracy. Nie należy to jednak do jego obowiązków - jest to wyłącznie dobra wola. Istotne jest to, że w przypadku skrócenia czasu pracy - pracodawca nie ma prawa obniżyć wynagrodzenia z tego tytułu. Istnieje możliwość ustanowienia dodatkowych przerw w pracy, które umożliwią pracownikom regenerację sił.  

Co ciekawe - przepisy nie regulują kwestii temperatury w pomieszczeniu. Nie ma oficjalnej informacji dotyczącej tego - jaka maksymalna temperatura może panować w pomieszczeniu. W przepisach uwzględnieni są jedynie pracownicy młodociani - w ich przypadku temperatura nie może przekraczać 30 stopni a wilgotność powietrza - 65 %.

W kontekście upałów obowiązkiem pracodawcy jest szczególne dbanie o pracownice w ciąży, karmiące piersią oraz o osoby starsze. W przypadku tej grupy wysokie temperatury mogą powodować np. zasłabnięcia czy omdlenia. 

Sonda
Czy chciałbyś pracować krócej w trakcie upału?

Możliwość pracy zdalnej

Rozwiązaniem, które z pewnością doceniłaby znaczna większość pracowników jest praca zdalna podczas upałów. Specyfika pracy wielu osób dopuszcza takie rozwiązanie. Natomiast decyzja o wprowadzeniu zdalnego trybu pracy z powodu upałów - tak samo jak skrócenie czasu pracy - jest tylko i wyłącznie dobrą wolą pracodawcy.

Wszystkie zobowiązania pracodawcy są regulowane przez Kodeks Pracy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze