termometr

i

Autor: pixabay.com

Czy z powodu upałów można pracować krócej? Wiele zależy od naszego szefa

2022-07-01 11:45

Fale upałów zagościły u nas na dobre. Temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza na pewno cieszy tych, którzy w tym czasie przebywają na urlopie. Natomiast dla wszystkich pracujących jest niezwykle uciążliwa. W czasie upałów pracodawcy powinni pamiętać co należy do ich obowiązków.

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Obowiązki pracodawcy podczas upałów określa art. 232 Kodeksu Pracy. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom pracującym w ciężkich warunkach odpowiednie posiłki oraz napoje (wodę) - jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Napoje i posiłki mają być zapewnione nieodpłatnie.

W przypadku osób pracujących na otwartych przestrzeniach pracodawca ma obowiązek dostarczenia napojów przy temperaturze od 25 stopni. Jeśli chodzi o osoby wykonujące pracę w zamkniętych pomieszczeniach - od 28 stopni.

Za niewywiązanie się ze swoich obowiązków, pracodawcy grozi kara od 1 000 złotych do nawet 30 000 złotych.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Skrócony czas pracy - dobra wola pracodawcy

W przypadku bardzo wysokich temperatur pracodawca może podjąć decyzję o skróceniu czasu pracy. Nie należy to jednak do jego obowiązków - jest to wyłącznie dobra wola. Istotne jest to, że w przypadku skrócenia czasu pracy - pracodawca nie ma prawa obniżyć wynagrodzenia z tego tytułu. Istnieje możliwość ustanowienia dodatkowych przerw w pracy, które umożliwią pracownikom regenerację sił.  

Co ciekawe - przepisy nie regulują kwestii temperatury w pomieszczeniu. Nie ma oficjalnej informacji dotyczącej tego - jaka maksymalna temperatura może panować w pomieszczeniu. W przepisach uwzględnieni są jedynie pracownicy młodociani - w ich przypadku temperatura nie może przekraczać 30 stopni a wilgotność powietrza - 65 %.

W kontekście upałów obowiązkiem pracodawcy jest szczególne dbanie o pracownice w ciąży, karmiące piersią oraz o osoby starsze. W przypadku tej grupy wysokie temperatury mogą powodować np. zasłabnięcia czy omdlenia. 

Sonda
Czy chciałbyś pracować krócej w trakcie upału?

Możliwość pracy zdalnej

Rozwiązaniem, które z pewnością doceniłaby znaczna większość pracowników jest praca zdalna podczas upałów. Specyfika pracy wielu osób dopuszcza takie rozwiązanie. Natomiast decyzja o wprowadzeniu zdalnego trybu pracy z powodu upałów - tak samo jak skrócenie czasu pracy - jest tylko i wyłącznie dobrą wolą pracodawcy.

Wszystkie zobowiązania pracodawcy są regulowane przez Kodeks Pracy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze