Produkcja jest warunkiem koniecznym do jakiejkolwiek konsumpcji.

i

Autor: mat. prasowy Produkcja jest warunkiem koniecznym do jakiejkolwiek konsumpcji.

Fatalne dane gospodarcze. Czy to zapowiedź wielkiego kryzysu?

2022-07-01 10:44

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,4 pkt. wobec 48,5 pkt. w maju - podała S&P Global. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes zakładał poziom 48,0 pkt. Czerwcowy odczyt był najniższy od 25 miesięcy. Zatrudnienie spadło, a optymizm biznesowy zanurkował do najniższego poziomu od wybuchu pandemii koronawirusa w 2020 roku.

Gospodarka mocno hamuje

Czerwiec był kolejnym trudnym miesiącem dla polskiego sektora wytwórczego. Wysoka inflacja i narastające napięcia geopolityczne doprowadziły do silnego spadku nowych zamówień, i w konsekwencji także produkcji przemysłowej. Zatrudnienie spadło, a optymizm biznesowy zanurkował do najniższego poziomu od wybuchu pandemii koronawirusa w 2020 - napisano.

"Wysokie ceny energii i surowców sprzyjały wciąż utrzymującej się silnej presji cenowej, jednak spowolnienie tempa wzrostu inflacji zarówno kosztów produkcji jak i cen wyrobów gotowych świadczy o jej złagodzeniu" - dodano.

-Większe spadki odnotowano jedynie w szczycie kryzysu finansowego oraz w czasie pandemii. Według badanych firm, spadek nowych zamówień wynikał z niestabilnych warunków gospodarczych zakłóconych wojną w Ukrainie oraz galopującą inflacją. Szybki wzrost cen znacznie osłabił popyt, obciążając budżety zarówno klientów krajowych jak i zagranicznych (nowe zamówienia eksportowe odnotowały najsilniejszy spadek od maja 2020)" - napisano.

Sonda
Czy wybuch kryzysu ekonomicznego to na dzisiaj realny scenariusz?

Autorzy badania podają, że niski odczyt PMI odzwierciedlał spadek zarówno produkcji, jak i nowych zamówień, ponadto oba spadki były silne na tle badań historycznych.

Listen to "5 sposobów na oszczędzanie przy niskich zarobkach" on Spreaker.
Najnowsze