Produkcja jest warunkiem koniecznym do jakiejkolwiek konsumpcji.

i

Autor: mat. prasowy Produkcja jest warunkiem koniecznym do jakiejkolwiek konsumpcji.

Fatalne dane gospodarcze. Czy to zapowiedź wielkiego kryzysu?

2022-07-01 10:44

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,4 pkt. wobec 48,5 pkt. w maju - podała S&P Global. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes zakładał poziom 48,0 pkt. Czerwcowy odczyt był najniższy od 25 miesięcy. Zatrudnienie spadło, a optymizm biznesowy zanurkował do najniższego poziomu od wybuchu pandemii koronawirusa w 2020 roku.

Gospodarka mocno hamuje

Czerwiec był kolejnym trudnym miesiącem dla polskiego sektora wytwórczego. Wysoka inflacja i narastające napięcia geopolityczne doprowadziły do silnego spadku nowych zamówień, i w konsekwencji także produkcji przemysłowej. Zatrudnienie spadło, a optymizm biznesowy zanurkował do najniższego poziomu od wybuchu pandemii koronawirusa w 2020 - napisano.

"Wysokie ceny energii i surowców sprzyjały wciąż utrzymującej się silnej presji cenowej, jednak spowolnienie tempa wzrostu inflacji zarówno kosztów produkcji jak i cen wyrobów gotowych świadczy o jej złagodzeniu" - dodano.

-Większe spadki odnotowano jedynie w szczycie kryzysu finansowego oraz w czasie pandemii. Według badanych firm, spadek nowych zamówień wynikał z niestabilnych warunków gospodarczych zakłóconych wojną w Ukrainie oraz galopującą inflacją. Szybki wzrost cen znacznie osłabił popyt, obciążając budżety zarówno klientów krajowych jak i zagranicznych (nowe zamówienia eksportowe odnotowały najsilniejszy spadek od maja 2020)" - napisano.

Sonda
Czy wybuch kryzysu ekonomicznego to na dzisiaj realny scenariusz?

Autorzy badania podają, że niski odczyt PMI odzwierciedlał spadek zarówno produkcji, jak i nowych zamówień, ponadto oba spadki były silne na tle badań historycznych.

Listen to "5 sposobów na oszczędzanie przy niskich zarobkach" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze