pszenica

i

Autor: Shutterstock Zmiany klimatu wpływają także negatywnie na uprawy tak istotnych dla całej ludzkości pszenicy, ryżu czy kukurydzy. Do 2050 roku światowe zapotrzebowanie na ich uprawy ma wzrosnąć o 33 proc.

Zboże "na wagę złota"! Czy grozi nam globalny kryzys żywnościowy?

2022-06-30 16:52

Konflikt między dwoma głównymi eksporterami pszenicy spowodował gwałtowny wzrost cen i zagroził bezpieczeństwu żywnościowego w krajach Afryki Północnej. Świat liczy obecnie na Argentynę, jeśli chodzi o uzupełnienie niedoborów pszenicy, jednak przedłużająca się susza, rosnące koszty nawozów i niepewność co do przepisów eksportowych skłaniają rolników w tym kraju do przeznaczenia większego areału pod uprawę soi - informuje agencja Reuters.

Szykuje się globalny kryzys żywnościowy?

Argentyna, która jest szóstym światowym eksporterem pszenicy, odnotowała rekordowe zbiory w 2021 roku w wysokości 22,4 mln ton, więc światowe rynki zboża miały nadzieję, że kraj ten pomoże wypełnić niedobór zboża na rynkach światowych spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę. Konflikt między dwoma głównymi eksporterami pszenicy spowodował gwałtowny wzrost cen i zagroził bezpieczeństwu żywnościowego w krajach Afryki Północnej.

Obecnie obie główne giełdy zbożowe Argentyny, Buenos Aires i Rosario, obniżyły prognozy dotyczące upraw pszenicy i ostrzegły przed kolejnymi korektami, jeśli nie poprawi się bezdeszczowa pogoda.

Ceny żywności osiągają rekordowe poziomy

Oprócz wzbudzenia obaw o bezpieczeństwo żywnościowe i podsycania globalnej inflacji, wojna na Ukrainie spowodowała również gwałtowny wzrost cen nawozów, których Rosja jest głównym światowym dostawcą.

Farmer Juan Francisco Arregui powiedział agencji Reutera, że w tym sezonie zapłacił 1600 dolarów za tonę nawozu fosforowego, ponad dwukrotnie więcej niż rok temu. Koszt nawozu azotowego podwoił się z kolei do 1100 dolarów za tonę, co skłania go do zastąpienia pszenicy soją, która wymaga mniejszych inwestycji.

 Obawy budzą również interwencje rządowe, ponieważ argentyńskie władze próbują powstrzymać inflację, która wynosi 60 proc. Rząd obniżył limit eksportu pszenicy (z 14,5 mln ton w sezonie 2021-2022 do 10 mln ton w sezonie 2022-2023), podniósł cła eksportowe na mączkę sojową i olej oraz zagroził podwyższeniem podatku na pszenicę.

-Globalny kryzys żywnościowy jest bezpośrednim rezultatem ataku Rosji na Ukrainę - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg  na konferencji prasowej kończącej szczyt Sojuszu w Madrycie. Ceny żywności osiągają rekordowe poziomy, wiele krajów jest uzależnionych od importu z Ukrainy pszenicy i innej żywności. Na szczycie NATO rozmawialiśmy, jak złagodzić ten kryzys i przewieźć zboże z Ukrainy drogą morską i lądową  - dodał.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Ceny pszenicy najwyższe od 20 lat. Kiedy spadną?

Stoltenberg uważa, że najlepszym sposobem zakończenia kryzysu żywnościowego jest zakończenie wojny; ten kryzys nie jest spowodowany sankcjami NATO, ale wojną Putina - oświadczył   sekretarz generalny NATO.

Jak dodał, sojusznicy są zaangażowani na różne sposoby, by znaleźć sposoby wydostania zboża i żywności z Ukrainy. Wskazał, że Turcja pełni kluczową rolę dla przyspieszenia zawarcia "pewnych porozumień". "Grecja jest gotowa do tego, żeby udostępnić statki, żeby wydostać zboża z ukrainny.

"Inni alianci są zaangażowani w pewne dyplomatyczne wysiłki, by zawrzeć pewne porozumienia, tak żeby statki mogły pływać po Morzu Czarnym ze zbożem i żywnością" - powiedział. Kraje podejmują też wysiłki, aby zwiększyć możliwości transportu zbóż drogą lądową. "Bardzo trudno zrekompensować to, co można transportować droga morską" - zaznaczył.

Sonda
Czy zdarza Ci się wyrzucać jedzenie?

Ceny pszenicy w 2022 r. będą najwyższe od 20 lat, a powrót do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie nastąpi w II połowie 2024 r. - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rosyjska agresja wpłynie też na ceny kukurydzy - dodali. Bezpośrednio po rozpoczęciu wojny cena buszla pszenicy na giełdzie w Chicago (CBOT) wzrosła z 8 dolarów do 14 dolarów, tj. prawie o 80 proc. Obecnie obserwujemy lekką stabilizację – notowania cofnęły się do około 11 dolarów - zauważyli.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze