inflacja ponad 15 procent

i

Autor: Shutterstock inflacja ponad 15 procent

Inflacja w lipcu przekroczy 15 procent? Niepokojące sygnały z rynku

2022-06-29 14:22

W piątek 1 lipca Główny Urząd Statystyczny poda wstępny szacunek inflacji za czerwiec. Według prognoz analityków banków, odczyt może wynieść nawet 15,5-16 procent, co byłoby najwyższym wynikiem od 25 lat. Jak powiedział w rozmowie z nami ekonomista Marek Zuber, prawdopodobnie nie jest to szczyt inflacji i możemy spodziewać się jeszcze kolejnych wzrostów.

Inflacja w czerwcu będzie najwyższa od 25 lat

Inflacja w maju według GUS wyniosła 13,9 proc., a już w piątek 1 lipca mamy poznać wstępny szacunek za czerwiec. PKO BP w dzienniku rynkowym i Bank Millenium w komentarzu tygodniowym podały prognozę 15,5 proc., a mBank w raporcie Monthly Pulse Check poszedł o krok dalej i przewidywał 16 proc. Ekonomista Marek Zuber w komentarzu dla Super Expressu przyznał, że "to w dużej mierze wróżenie z fusów", ale inflacja może "z pewnością być wyższa niż 15 proc.".

Ostatni raz w historii Polski tak wysoki wskaźnik był w marcu 1997, gdy odczyt wyniósł 16,6 proc. Wtedy też średnioroczna inflacja rosną wyniosła 14,9 proc. Marek Zuber wskazuje, że głównymi przyczynami wzrostu inflacji w czerwcu są ceny nośników energii, żywności i paliwa, które były najwyższe w historii (nawet 8 zł/litr na stacjach benzynowych).

Kongres 590 - Grzegorz Piechowiak, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Szczyt inflacji dopiero przed nami. Ale to nie jest nasz największy problem

Inflacja to przede wszystkim wzrost cen produktów, który odczuwają wszyscy Polacy, ale również zagrożenie spiralą płacowo-cenową, czyli w dużym uproszczeniu - sytuacja, w której wzrost cen napędzają podwyżki płac, które z kolei były spowodowane wzrostem cen. Jak stwierdził w Marek Zuber, nie możemy dopuścić do rozkręcenia się spirali inflacyjnej, jeśli chcemy obniżyć inflację.

- Prawdopodobnie czerwcowy odczyt, to nie będzie to szczyt inflacji, możemy spodziewać się podbicia. Bardzo ważne będą jednak dane dotyczące wynagrodzeń i sprzedaży detalicznej. Dane z maja pokazują, że spirala płacowo-cenowa - o której można było mówić w ostatnich miesiącach - wyhamowuje. To kluczowe w kontekście kształtowania się inflacji w przyszłości, bo właśnie spirala inflacyjna jest największym zagrożeniem - mówi Zuber. 

Czy inflacja wyhamuje w tym roku? To możliwe, ale dalej będzie wysoka

Marek Zuber przyznaje, że nie jest takim pesymistę jak większość ekonomistów w Polsce. Jego zdaniem dwucyfrowa inflacja może wyhamować jeszcze na przełomie 2022 i 2023 roku. Szanse upatruje w wyjściu ze spirali płacowo-cenowej (maleje wzrost wynagrodzeń) oraz bodźcach z zewnątrz w postaci spodziewanej recesji w kluczowych obszarach światowej gospodarki, lub w większości krajów na świecie. Istnieje jednak dalej spore ryzyko, związane z nieobliczalnością geopolityki, szczególnie w obliczu wojny prowadzonej przez Władimira Putina.

Sonda
Czy wierzysz, że w tym roku uda się obniżyć inflację?

Musimy tez pamiętać o nieobliczalnych decyzjach Putina. Wystarczy całkowite zakręcenie kurka z gazem lub ropą i czeka nas kolejny wzrost inflacji. Jest dużo nieprzewidywalnych czynników, które są zależne od decyzji jednego człowieka. Cały czas wierze, że nie musi dojść do czarnego scenariusza i inflacja w może w ciągu pół roku obniżyć się do poziomu jednocyfrowego. Ale musimy pamiętać, że nawet jeśli będzie 9,5 proc., to dalej mamy do czynienia z potężnym wzrostem cen - powiedział Marek Zuber w rozmowie z Super Expressem.

Najnowsze