Inflacja 2022 na świecie

i

Autor: SUPER EXPRESS Inflacja 2022 na świecie

Inflacja na świecie. Polskie 13,9 proc. to nie jest dużo. Inni mają o wiele gorzej (GALERIA)

2022-06-27 19:17

Inflacja 2022 szaleje na świecie. Sytuacja w wielu krajach jest najgorsza od lat. W Polsce z miesiąca na miesiąc pobijane są kolejne inflacyjne rekordy (w naszym kraju inflacja zbliżyła się już do 14 proc.). Według wielu ekonomistów to zjawisko bardzo niepokojące, a wręcz niebezpieczne. Tymczasem okazuje się, że wcale nie mamy aż tak źle. Są bowiem kraje, w których to notuje się inflację... trzycyfrową! Zobacz, gdzie jest o wiele gorzej pod względem drożyzny niż u nas.

Inflacja 2022 na świecie. Są kraje, w których inflacja jest na poziomie trzycyfrowym

Inflacja 2022 pustoszy portfele niemal wszystkim. W Polsce notowania inflacji z maja wskazały na inflację na poziomie 13,9 proc. W czerwcu spodziewamy się jeszcze wyższych wartości. Sytuacja ta jest bardzo niepokojąca. Wielu ekonomistów i Polaków z ogromnym niepokojem patrzy w przyszłość. Takich inflacyjnych wartości nie było w naszym kraju od lat. Polacy coraz mocniej zaciskają pasa, a rząd próbuje pomóc niektórym przetrwać ten trudny czas (np. poprzez wakacje kredytowe, dopłaty do opału). Tymczasem są kraje na świecie, które mają jeszcze większy problem z inflacją niż my. Tam inflacja 2022 sięga kilkaset procent. W 2022 roku najgorzej sytuacja wygląda w Wenezueli, gdzie inflacja w kwietniu wyniosła 284,4 proc. A co bardzo ważne, to i tak jest spadek, gdyż inflacja wynosiła tam ponad 600 proc. Niestety, inflacja idzie w górę tam, gdzie są konflikty zbrojne. W 2022 roku inflacja jest też pokłosiem pandemii, która wywołała kryzys gospodarczy na świecie. I nic nie wskazuje na to, by inflacja była coraz niższa. Na świecie wynosi ona już ponad 7 proc. W Polsce blisko 14 proc.

Zobacz, gdzie jest najgorzej  w galerii poniżej:

Inflacja będzie coraz wyższa. Najnowsze dane za czerwiec

Inflacja to wzrost cen, a co za tym idzie spadek siły nabywczej pieniądza. Prościej mówiąc: za tę samą kwotę pod koniec roku, możemy kupić mniej produktów niż kilka miesięcy wcześniej na początku roku, bo pieniądz ma mniejszą wartość. W najbliższy piątek GUS ma podać najnowsze dane dotyczące inflacji 2022 w Polsce w czerwcu. Niestety, nie czekamy na dobre wiadomości.

Kongres 590 - Patryk Demski, wiceprezes Tauron | Pieniądze To Nie Wszystko Extra
Sonda
Czy uważasz, że przez programy takie jak 500 plus czy trzynastki dla emerytów w Polsce rosną ceny?
Najnowsze