PGG węgiel

i

Autor: pixabay.com Holenderskie elektrownie wracają do węgla

Przez Putina nie tylko Niemcy wracają do węgla. Ekonomia wygrywa z ekologią w Holandii

2022-06-21 11:33

Rząd zapowiedział zwiększenie produkcji energii z elektrowni węglowych, aby zagwarantować bezpieczeństwo dostaw w nadchodzącej zimie, ogłosił holenderski minister energii i klimatu Rob Jetten. „W związku z wojną na Ukrainie potrzebne są nadzwyczajne środki” – dodał Jetten i zapowiedział, że elektrownie węglowe będą mogły „działać na pełnych obrotach” do 2024 r. Podobne decyzje podjęły Niemcy i Austria.

Zmiana dotychczasowej polityki rządu Holandii

Wcześniej działalność trzech elektrowni produkujących energię z węgla została ograniczona do 35 procent ich mocy. Jak informuje Jetten, dzięki decyzji gabinetu Holandia zaoszczędzi rocznie dwa miliardy metrów sześciennych gazu. „Rosja używa gazu jako swoistej broni i jest kompletnie niewiarygodnym partnerem” – mówił dziennikarzom minister. Zapewnił jednocześnie, że Niderlandom nie brakuje gazu i decyzja rządu ma charakter prewencyjny.

Tymczasem z badania Ipsos wynika, że  trzy czwarte Holendrów popiera surowsze sankcje przeciwko Rosji, nawet kosztem gospodarki 72 procent Holendrów opowiada się za tym, aby europejskie sankcje przeciwko Rosji z powodu agresji na Ukrainę były bardziej dotkliwe, nawet jeżeli odbędzie się to kosztem gospodarki Holandii, wynika z sondażu.

Z badań pracowni wynika, że sankcje przeciwko agresorowi popiera więcej Holendrów niż mieszkańców sąsiednich krajów. Według Ipsos surowsze sankcje przeciwko Rosji popiera 61 proc. Niemców i 51 proc. Belgów.

Janusz Steinhoff: Podwyżki gazu sięgną kilkudziesięciu procent

Z badani wynika ponadto, że 86 proc. mieszkańców Holandii opowiada się za przyjmowaniem ukraińskich uchodźców. Połowa respondentów twierdzi, że Haga powinna również finansowo wspierać uzbrojenie ukraińskiej armii. Z badania wynika także, że ponad połowa badanych popiera dostarczanie przez Holandię cięższej broni na Ukrainę i udział holenderskich żołnierzy w ćwiczeniach NATO.

Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?
Najnowsze