Gazprom

i

Autor: SHUTTERSTOCK Gazprom

Rosja zakręca kurek z gazem Finlandii. Powód? Odmowa płatności w rublach

2022-05-21 7:38

Skutki wojny na Ukrainie coraz bardziej widać na polu gospodarczym i energetycznym. Gazprom wstrzymał w sobotę eksport gazu do sąsiedniej Finlandii. Decyzję rosyjskiego koncernu potwierdził fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego Gasgrid Finland. Dlaczego taka decyzja? Finowie nie zgodzili się, by za surowiec płacić Rosjanom w rublach. W związku z czym Rosjanie zdecydowali o przykręceniu kurka z gazem. Czy teraz w Finlandii zabraknie gazu?

Gazprom zakręca kurek z gazem Finlandii

"Import gazu przez punkt w mieście Imatra został wstrzymany" - poinformował w sobotę rano Gasgrid Finland w oświadczeniu. W piątek (20.05.2022) fiński operator przekazał, że Gazprom ostrzegł, że przepływy gazu zostaną wstrzymane w sobotę (21.05.2022). I tak też się stało.  Powód? Rosyjski koncern państwowy zażądał, aby kraje europejskie płaciły za dostawy rosyjskiego gazu w rublach z powodu sankcji nałożonych w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę. Finlandia nie zgodziła się na takie obchodzenie sankcji i nie zapłaciła Rosji w rublach. Zatem ta zamknęła dostęp do gazu. Czy w związku z tym Finlandia zostanie bez gazu? Gasgrid zapewnił, że gaz nadal jest dostarczany do fińskich odbiorców z innych źródeł gazociągiem Balticconnector, który łączy Estonię i Finlandię.

O rosyjskim gazie mówił w piątek prezydent Andrzej Duda, który spotkał się w Belwederze z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem. - Przewidywaliśmy niebezpieczeństwa energetyczne ze strony Rosji. Wyciągnęliśmy wnioski z szantażu gazowego, jaki Rosja kiedyś, przed laty stosowała wobec Ukrainy i doprowadziliśmy praktycznie rzecz biorąc do pełnej dywersyfikacji dostaw gazu dla Polski - powiedział. Do końca roku ta niezależność ma być stuprocentowa.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko
Sonda
Czy wolisz drożyznę niż rosyjski gaz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze