US PIT

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK US PIT

Rozliczenie ze skarbówką

Rozliczenie PIT 2023. Musimy je zrobić samodzielnie czy wyręczy nas skarbówka?

2023-03-15 5:00

PIT-37 to zeznanie składane przez podatników, którzy deklarują wynagrodzenia i zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników, jak przypomina Interia. Przeznaczony jest również dla tych, którzy uzyskali PIT-11 od innych podmiotów, a które nie są płatnikami i wypłacali w 2022 r. wynagrodzenia tym podatnikom. Czy PIT-37 rozliczy Urząd Skarbowy, czy trzeba to zrobić samemu?

Rozliczenie PIT 2023. Podatnik może nie robić nic

Jak wyjaśnia portal Interia, już od 2019 roku podatnik sam podejmuje decyzje, czy przygotowuje PIT-37 samodzielnie. To ogromne uproszczenie. Oczywiście, można scedować ten obowiązek na Urząd Skarbowy. W takiej sytuacji deklaracja jest przygotowywana przez Ministerstwo Finansów. Podatnikowi pozostaje tylko kontrola treści PIT-37.

-W przypadku PIT-37 i korzystaniu z usługi Twój e-PIT nie trzeba nawet kontrolować treści zeznania rocznego. Deklaracja PIT-37, która nie została odrzucona w systemie, jest uznawana za złożoną ostatniego dnia rozliczenia podatkowego (2 maja 2023 roku)-czytamy na portalu.

Jak rozliczyć PIT-37?

Jak czytamy w Interii, chcąc rozliczyć PIT-37 przez internet, należy zalogować się do systemu Twój e-PIT przez login.gov.pl, czyli profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Można też skorzystać z aplikacji mObywatel. 

-Można się zalogować także danymi podatkowymi, podając PESEL (albo NIP i datę urodzenia) i kwotę przychodu z rozliczenia za poprzedni rok. Jak rozliczyć PIT-37 przez internet krok po kroku? Po zalogowaniu usługa pozwala na dokonanie kilku prostych kroków. Jeżeli wszystko się zgadza, możesz zaakceptować przygotowane zeznanie- czytamy na portalu. 

Możesz także:

  • zmienić sposób rozliczenia w PIT-37 na wspólne z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci, zmienić lub dodać ulgę na dzieci;
  • wskazać organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1,5% podatku;
  • dodać dane takie jak ulga termomodernizacyjna, odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, wydatki na cele rehabilitacyjne czy z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto czy zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Portal radzi w razie wątpliwości odrzucić przygotowany PIT-37. Można też wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT lub rozliczyć się samodzielnie w innej formie- czytamy.

Jaki termin ma urząd na zwrot nadpłaty?

Standardowo Urząd Skarbowy ma trzy miesiące na rozliczenie podatku. Tu jednak należy zaznaczyć, że jest to termin określający czas tradycyjnych form rozliczenia. Wysyłając PIT-37 przez internet można zyskać sporo czasu. Urząd Skarbowy na rozliczenie ma wtedy 45 dni. 

Według szacunków Ministerstwa Finansów łączna kwota zwrotów wyniesie nawet 7 mld zł.

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Sonda
Czy trzeba nałożyć specjalny podatek od najbogatszych ludzi na świecie?

Prezes NBP chce być "Wujkiem Dobrą Radą"?

Tej opinii Adam Glapiński pewnie wolałby nie usłyszeć. Posłuchaj eksperta!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze