Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Rusza wypłata czternastych emerytur. Kto nie dostanie całej kwoty?

2021-10-29 11:24

Rusza wypłata czternastych emerytur. Osoby, które zwykle otrzymują świadczenie pierwszego dnia miesiąca, czternastą emeryturę dostaną już 30 października (piątek). Przypominamy, że emeryckie czternastki wypłacane są tylko w tym roku i z założenia są wysokości minimalnej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. Jednak nie każdy otrzyma taką kwotę. Są osoby, których czternasta emerytura będzie niższa. Jak to możliwe? Zobacz, kto dostanie mniejsze świadczenie.

Ruszyła wypłata 14. emerytur. Osoby, które otrzymują świadczenie pierwszego dnia miesiąca, dostają czternastą emeryturę już 30 października. Warto zaznaczyć, że czternasta emerytura jest takim prezentem okazjonalnym przyznanym wyłącznie w tym roku. Czternasta emerytura jest równa najniższej emeryturze, która wynosi 1250,88 zł brutto. Jednak nie wszyscy otrzymają dodatkowe świadczenie z ZUS takiej właśnie wysokości. Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Zaś pozostali emeryci otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli wyniesie 1150,88 zł brutto. Czternasta emerytura ma trafić do około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Przypominamy, że kwietniu tego roku emeryci, renciści otrzymali już trzynastą emeryturę rzędu 1250,88 zł brutto. W przeciwieństwie do emeryckiej czternastki, te świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Złoty Laur 2021 - medycyna i biznes. MSD Polska
Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze