informatyk. Fot ilustracyjne

i

Autor: pixabay

Rząd rozdaje wizy. Do Polski przyjeżdża coraz więcej specjalistów

2021-08-25 7:26

W najbliższym czasie do Polski ma przyjechać więcej informatyków spoza UE. Jak podaje Puls Biznesu, przyznano 13,5 tysiąca wiz mieszkańcom Białorusi, którzy chcą w Polsce założyć działalność gospodarczą. Rząd chce, żeby w kraju rejestrowali się zarówno indywidualni specjaliści IT, start-upy, jak i całe, już dojrzałe firmy. Z rządowych danych wynika, że odsetek specjalistów z Białorusi, którzy przyjeżdżają do Polski, drastycznie wzrósł, przeganiając pod tym względem nawet Ukrainę. Migracja ma pozwolić na uzupełnienie braków kadrowych w polskiej gospodarce.

Informatycy i specjaliści IT z Białorusi chętnie przyjeżdżają do Polski

Gazeta podkreśla, że "13,5 tys. wiz wydanych mieszkańcom Białorusi, którzy chcieli założyć w Polsce działalność gospodarczą, oraz członkom ich rodzin, 20 zespołów (spośród 150), które otrzymały kieszonkowe w wysokości 5 tys. zł przyznawane przez StartUp Hub Poland, 31 zakończonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu białoruskich projektów i 39 w toku – oto efekty wprowadzonego we wrześniu ubiegłego roku rządowego programu Poland.Business Harbour (PBH)". "Przewidziano w nim trzy ścieżki: dla indywidualnych specjalistów IT, start-upów oraz dojrzałych firm. Specjalny typ wizy umożliwia pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia i zabranie do Polski najbliższej rodziny" – wyjaśnia "Puls Biznesu".

 ZOBACZ: Z Iraku na Białoruś i dalej do UE? Irackie biura podróży pomagają załatwić wizy

W Bydgoszczy zamieszkały dwie rodziny z Białorusi, które uciekły przed reżimem

"Odsetek wyjeżdżających z Białorusi specjalistów wybierających Polskę wzrósł z 10 proc. do 43 proc., co oznacza trzykrotną przewagę nad drugą Ukrainą" – podkreśla pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska.

Polska konkuruje o informatyków m.in. z Niemcami i Szwajcarią

Dziennik przypomina, że "program był odpowiedzią na sytuację polityczną na Białorusi, miał też uzupełnić braki kadrowe w Polsce, szacowane na ponad 100 tys. informatyków".

"Z obserwacji naszego zespołu wynika, że choć Litwa i Czechy mocno zabiegają o innowatorów spoza UE, to jednak Polska ze względu na wielkość i głębokość rynku jest krajem o największym przyciąganiu. Prawdziwi rywale to jednak wciąż Dania, Szwecja, Niemcy i Szwajcaria"– mówi prezes StartUp Hub Poland Maciej Sadowski.

Sonda
Czy Polska powinna zachęcać do przyjazdu specjalistów z Ukrainy i Białorusi?

Według "PB" efekty programu "potwierdzają przedstawiciele regionalnych agencji ściągających inwestycje". "Nie ma nawału firm białoruskich, ale w każdym miesiącu wpada jakiś inwestor, głównie z branży technologicznej, zainteresowany otwarciem siedziby w Unii Europejskiej" – mówi Marcin Grzegory, zastępca dyrektora Invest in Pomerania, która uruchomiła w tym roku program Welcome2Pomerania. (PAP)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze