Senior w banku

2010-05-17 2:30

Bezpieczeństwo, pewność, przewidywalność - to wartości, które z reguły z wiekiem zaczynają odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu. Dlatego właśnie dla osób starszych, szczególnie ceniących sobie "święty spokój" i brak ryzyka, konto w banku to idealne narzędzie do zarządzania ich emeryckim budżetem.

Dla wielu przedstawicieli starszego pokolenia wciąż jeszcze symbolem bezpieczeństwa finansowego jest zwitek banknotów wetknięty pod poduszkę. Nic bardziej mylnego. Gotówkę łatwo stracić - choćby zgubić czy zniszczyć. Trzymanie czy noszenie przy sobie dużej ilości pieniędzy to także swoista zachęta dla złodziei. Nie bez znaczenia jest też fakt, że oszczędności gromadzone w domu tracą w wyniku inflacji na wartości.

Konto w banku umożliwia uniknięcie tych wszystkich zagrożeń. Emerytura wpływa na rachunek regularnie i terminowo - bez względu na to, czy poczta pracuje czy akurat strajkuje lub czy listonosz zachorował - i można nią bez ograniczeń dysponować: wypłacać pieniądze z bankomatu, robić zakupy kartą, opłacać np. rachunki za gaz czy prąd bezpośrednio z konta itd. Wszystko przebiega wygodnie, szybko, tanio i bezpiecznie. Co ciekawe - zastąpienie gotówkowych wypłat przelewami na konta bankowe to także duże oszczędności dla ZUS-u czy KRUS-u.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dla banków senior jest szczególnym klientem. Z jednej strony - ma swoje przyzwyczajenia i często unika nowoczesnych produktów i usług, takich jak bankowość internetowa czy karty płatnicze. Z drugiej jednak - emeryt to klient ze stałymi, pewnymi dochodami (czego nie można powiedzieć o każdym kliencie młodym). Do tego jest z reguły bardzo zdyscyplinowany (np. przy spłacaniu zobowiązań).

Coraz więcej banków docenia te ważne cechy i oferuje specjalne konta dla seniora. Rachunki te są tak skonstruowane, by nie stanowiły nadmiernego obciążenia dla emeryckiego budżetu (niska opłata za prowadzenie rachunku), a jednocześnie dawały możliwość korzystania - za darmo lub po niższej cenie - z kilku podstawowych produktów i usług (np. zlecenia stałe i polecenia zapłaty czy przelewy). Banki proponują także wiele dodatkowych, wygodnych rozwiązań, np. dostawę gotówki do domu przez listonosza czy pakiety medycznego ubezpieczenia assistance (dostęp do lekarzy). Z punktu widzenia emeryta to z pewnością udogodnienia warte uwagi.

Przekonanie osoby starszej do korzystania z bankowości internetowej często wydaje się zadaniem karkołomnym. Wielu emerytów z dużą nieufnością, a niekiedy wręcz z lękiem podchodzi do komputerów i Internetu, a zwłaszcza do kwestii wykorzystywania sieci do zarządzania swoimi finansami i dokonywania elektronicznych transakcji. Paradoks polega na tym, że bankowość internetowa jest wręcz wymarzonym narzędziem właśnie dla seniorów!

Po pierwsze - jest tania, a o budżecie przeciętnego emeryta można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że jest wyjątkowo zasobny. Po drugie - jest bezpieczna, a dla seniorów bezpieczeństwo jest przeważnie bardzo istotnym czynnikiem.

Po trzecie - najważniejsze - jest pod każdym względem wygodna (to szczególnie istotne dla osób chorych). Wszystkie czynności wykonuje się w Internecie niemal tak samo jak w placówce banku, z tym że m.in. nie trzeba wychodzić z domu i iść do placówki, nie trzeba stać w kolejkach, nikt nie popędza i nie patrzy przez ramię, gdy wypełnia się formularz (np. przelewu), można się też z nim bez pośpiechu zapoznać, a jeśli popełni się niechcący błąd, zawsze można go poprawić. Same plusy!

Dlatego warto pokonać dotychczasowe opory i spróbować tego rozwiązania - w kwestiach technicznych dzieci lub wnuki z pewnością chętnie pomogą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze