Rozliczenie z najmu na PIT-28

i

Autor: Szymon Starnawski

OLX

Skarbówka skontroluje korzystających z Allegro, OLX czy Vinted

2024-03-04 7:13

Unijna dyrektywa DAC7 ma ukrócić prywatną sprzedaż bez podatku. Platformy typu OLX czy Vinted zostaną wkrótce zobowiązane do wysyłania raportów. Użytkownicy, którzy nie rozliczą podatku mogą mieć komplikacje. Jest jednak sposób na „legalną szarą strefę”. Kilka prostych sztuczek pozwala sprzedawać na OLX bez podatku.

Jak sprzedać na OLX bez podatku? Sposób 1 – odczekać pół roku

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy PIT stanowi, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy nie następujące w wyniku działalności gospodarczej jeśli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Optymalnie jest sprzedać rzecz po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie.

Jak sprzedać na OLX bez podatku? Sposób 2 – prywatne rzeczy mogą uniknąć podatku

Od strony podatkowej robi różnicę, czy użytkownik OLX sprzedał szafę, której sam używał, czy celowo kupił np. ubranie po okazyjnej cenie w celu późniejszej sprzedaży za większą kwotę.

W pierwszym przypadku nie ma obowiązku zapłaty PIT, w drugim przypadku powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w zakresie PIT.

Interpretacja podatkowa sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP uznaje, że sprzedaż części prywatnej kolekcji nie jest opodatkowana PIT, jeśli kupno nie było dokonane w celu późniejszej sprzedaży za wyższą cenę:

„Zachowanie Wnioskodawczyni w odniesieniu do posiadanej kolekcji wskazuje bowiem na czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem(…) Nie są to działania o charakterze inwestycyjnym, ukierunkowane na osiągnięcie zysku, które są typowe dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą(…) w wyniku sprzedaży elementów kolekcji Wnioskodawczyni nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.”

Jak sprzedać na OLX bez podatku? Sposób 3 – zmieścić się w kwocie wolnej od podatku

Kwota wolna od podatku to 30 tys. rocznie. Jeśli cały roczny dochód (łącznie z innymi dochodami typu pensja) nie przekroczy kwoty wolnej, to nie powstanie obowiązek zapłaty podatku.

Sprzedaż na OLX lub Vinted regularnie dla zysku - zwrócić uwagę na kolejny limit

Jeśli użytkownik OLX lub Vinted sprzedaje regularnie w celach zarobkowych to musi zwrócić uwagę na drugi limit – nieco ponad 3 tys. miesięcznie dla działalności nierejestrowej (od stycznia 2024 r.  3181,50 zł, a od lipca 2024 r. 3225 zł). Przekroczenie tego miesięcznego limitu powoduje konieczność założenia działalności gospodarczej. Jeśli miesięczny przychód (tzn. suma sprzedaży a nie zysk) zmieści się w limicie to cała formalność ograniczy się do uwzględnienia przychodu w rocznym zeznaniu PIT.  

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze