Rząd planuje podniesienie składki zdrowotnej w ramach programu Nowy Ład

i

Autor: Zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/jarmoluk Rząd planuje podniesienie składki zdrowotnej w ramach programu "Nowy Ład"

Składka zdrowotna pójdzie w górę? To będzie GIGANTYCZNY cios po kieszeni!

2021-03-11 13:08

Według ostatnich doniesień rząd rozważa, w ramach programu „Nowy Ład”, czy nie zostanie podniesiona składka zdrowotna na NFZ. Money.pl przewiduje, że może być to wzrost z 9 do nawet 12 proc. co skutkowałoby wydatkami na NFZ większymi o prawie 130 zł więcej niż obecnie. Byłaby to duża zmiana w stosunku do obecnie panujących stawek. Na ten temat postanowił wypowiedzieć się, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja.

Jeszcze w lutym kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zaaprobowało wprowadzenie programu "Nowy Ład". Jak informował jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki, program będzie zwierał głównie plany inwestycyjne, ale również nie zabraknie w nim pomysłów dotyczących wielu dziedzin życia społecznego, a także gospodarczego, wprowadzanych już po zakończeniu pandemii koronawirusa COVID-19. Rząd ma w jego ramach zaproponować też wiele projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych, które mają rozruszać gospodarkę.

Czytaj też: Szok! Zburzą elektrownię zbudowaną za miliard

Jednym z najważniejszych aspektów programu "Nowy Ład" ma być również całkowita przebudowa systemu podatkowego. Według rządowych pomysłów należy odciążyć z danin osoby o niskich dochodach, a obciążyć lepiej zarabiających. Pomysłem na to miałaby być kwota wolna od podatku (według prasowych doniesień nawet do 30 tys. zł).

"Nowy Ład": Składka zdrowotna na NFZ może zostać znacząco podniesiona

Portal Money.pl podaje, że bardzo prawdopodobne jest, iż rząd w ramach programu "Nowy Ład" zdecyduje się na podniesienie składki zdrowotnej na NFZ. Według ich doniesień wynika, że może być to wzrost z 9 do nawet 12 proc. co skutkowałoby wydatkami na NFZ większymi o prawie 130 zł więcej niż obecnie. Na wypowiedź w tej sprawie zdecydował się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja, w rozmowie z portalem Wp.pl.

- Bez zwiększenia składki zdrowotnej, która jest jedną z najniższych w świecie, system stanie się coraz bardziej niewydolny, a to odbija się na naszych pacjentach. Chyba jest to jedyne wyjście. - zaznaczył prof. Andrzej Matyja

Sonda
Czy składka zdrowotna powinna zostać zwiększona?

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej podkreślił jednak, że w przypadku ochrony zdrowia finanse, kadry i organizacja systemu to naczynia powiązane.

- Nie stać naszego systemu na to, żeby nie uregulować systemu ochrony zdrowia łącznie z propozycją regulacji wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. W tej chwili płace w ochronie zdrowia są w stosunku do inflacji ulegają z roku na rok obniżeniu. - dodał prof. Matyja.

Raport z Anteny 11.03
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze