czekolada

i

Autor: Shutterstock Eksperci przewidują, że czekolada także jest zagrożona. Wraz ze wzrostem średnich temperatur na ziemi kakowce przestają rosnąć. Pierwsze ogromne spadki produkcji czekolady odczuwalne będą już w 2030 roku.

Ceny słodyczy pójdą w górę

Słodycze też będą droższe! Dwóch wielkich producentów ogłasza podwyżki cen

2022-08-03 18:21

Wedel i Wawel zapowiadają podwyżki cen. Jak ujawnił Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel, wzrost cen będzie najprawdopodobniej dwucyfrowy. Głównym powodem są większe koszty np. cukru, opakowań czy surowców mlecznych. Dyrektor w rozmowie z money.pl wylicza, że zaledwie na przestrzeni roku surowce mleczne podrożały aż o 79 proc.

Słodycze będą droższe! Wedel i Wawel zapowiadają podwyżki cen

Kryzys gospodarczy dosięgnął wiele branż. W wyniku wyższych cen surowców podjęto decyzję o podwyższeniu cen usług bądź sprzedawanych produktów. W ostatnim czasie taki scenariusz ogłosiły dwa największe w Polsce przedsiębiorstwa wytwarzające wyroby czekoladowe. Firmy zapowiedziały, że już niedługo ceny ich produktów ulegną zmianie i Polacy za choćby tabliczkę czekolady zapłacą znacznie więcej. Jak tłumaczy w rozmowie z portalem money.pl Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel, ceny najprawdopodobniej wzrosną dwucyfrowo. Dlaczego? Powodem są większe koszty cukru, opakowań czy surowców mlecznych. Zarządca podał, że na przestrzeni roku surowce mleczne podrożały aż o 79 proc. Do tego osłabienie się złotego względem głównych walut, przez co zakup kakao, będącym podstawowym składnikiem w produkcji, stał się trudniejszy.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Polacy zapłacą więcej za słodycze. Wedel i Wawel ogłaszają podwyżki cen

Takie same kroki postanowiła podjąć firma Wawel, która niedawno uprzedziła inwestorów o możliwych komplikacjach związanych z realizowaną marżą i poziomie sprzedaży. Zarząd spółki ogłosił, że znaczący wzrost kosztów zakupu potrzebnych do produkcji surowców, a także materiałów i zużycie prądu czy gazy będzie rzutował na wyniki spółki, a w szczególności na poziom realizowanej marży brutto. Jak tłumaczy firma, podwyżki nie zrekompensują wzrostu kosztów produkcji, a prowadzone w tej sprawie negocjacje nie przynoszą satysfakcjonujących efektów.

Obecna cena za tabliczkę czekolady zależna jest od dyskontu oraz miasta, w którym chcemy ją kupić. Przykładowo w Warszawie najtańszą czekoladę firmy Wedel 100 g znajdziemy w sklepie Carrefour, gdzie cena wynosi 3,17 zł (dane z czerwca br). Z kolei najwięcej przyjdzie nam zapłacić w Lewiatanie, gdzie cena jest już znacznie wyższa i wynosi 6,10 zł. Jeszcze rok temu w sierpniu tabliczkę czekolady Wedel 100 g można było kupić za 2,99 zł – 4,36 zł.

Sonda
Czy lubisz wyroby cukiernicze?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze