burger, jedzienie, fasto food

i

Autor: pexels

Fast foody przyczyniają się nie tylko do problemów z otyłością

Jak obniżyć wydatki na leczenie? Naukowcy są przekonani: Mniej reklam fast foodów!

2022-08-07 5:01

Ograniczenie reklam „śmieciowego jedzenia” w sieci Transport for London (TfL) w 2019 r. zmniejszyło liczbę przypadków otyłości o 94 867, zapobiegło cukrzycy lub opóźniło jej wystąpienie w 2857 przypadkach i zmniejszyło liczbę przypadków chorób układu krążenia o 1915. Badania dotyczące skutków wprowadzenia ograniczeń w reklamowaniu żywności wysokokalorycznej ze względu na zawartość cukru i tłuszczu lub bogatej w sól przeprowadzili naukowcy z University of Sheffield oraz London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM).

Reklamy fast foodów, a otyłość

Analizując, co konsumenci kupują podczas swoich cotygodniowych zakupów w sklepach spożywczych za pomocą ankiet i porównując trendy w Londynie z kontrolną grupą gospodarstw domowych poza Londynem, gdzie nie było ograniczeń dotyczących reklamy, naukowcy byli w stanie ocenić wpływ polityki na zdrowie ludzi i służbę zdrowia.

Jak wykazała analiza, polityka, która obowiązuje od 2019 roku, bezpośrednio doprowadziła do 94 867 mniej przypadków otyłości niż oczekiwano (spadek o 4,8 procent), 2857 mniej przypadków cukrzycy i 1915 mniej przypadków chorób układu krążenia. Oprócz korzyści zdrowotnych dla jednostek obecna polityka reklamowa pozwoliłaby NHS zaoszczędzić 218 milionów funtów w ciągu całego życia obecnej populacji.

Walka o życie i pieniądze

Redukcja reklam miała największy wpływ na zdrowie ludzi z ubogich obszarów, zmniejszając w ten sposób poziom nierówności zdrowotnych w Londynie. Choć ludzie o średnich dochodach zmniejszają spożycie o większą liczbę kalorii, wpływ na najbardziej ubogie obszary jest wyraźniejszy, ponieważ tamtejsza ludność jest ogólnie mniej zdrowa. Wcześniejsze prace tych samych autorów wykazały, że polityka reklamowa przyczyniła się do spadku o 1000 kalorii kaloryczności żywności kupowanej w ciągu tygodnia przez przeciętnego konsumenta.

– Mamy nadzieję, że wykazanie znaczących korzyści polityki w zapobieganiu otyłości i chorobom zaostrzanym przez otyłość doprowadzi do jej wprowadzenia na skalę krajową, co może uratować życie i pieniądze NHS - podkreśliła dr Chloe Thomas, pierwsza autorka badania z University of Sheffield's School of Health and Related Research (ScHARR).

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Najnowsze