Cena wyprawki szkolnej na rok szkolny 2022/2023
Dziennikarze portalu Business Insider postanowili sprawdzić jaki koszt generuje skompletowanie szkolnej wyprawki na rok szkolny 2022/2023. Ceny zeszytów w popularnych sieciach marketów zaczynają się od 79 groszy za sztukę - kończą na około 4 złotych. W sklepach natomiast ceny wahają się między 8 a 12 złotych.
Plecaki, przybory szkolne i stroje - generują spore koszty
Nowy plecak to dla rodzica wydatek rzędu 150 - 300 złotych - wiele zależy od marki, modelu, upodobań dziecka oraz możliwości finansowych rodziców. Zestaw przyborów geometrycznych (linijka, ekierka, cyrkiel itp.) kosztuje aktualnie między 5 a 20 złotych - piórnik kolejne 50 złotych.
Strój na zajęcia wychowania fizycznego to koszt około 100 złotych - najtańsze trampki z białą podeszwą to 30 złotych. Do tego dochodzi jeszcze nieobowiązkowe ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) - następne 40 złotych.
Polecany artykuł:
Bezpłatne podręcznik? Nie wszystkie...
Skalę tych cen dziennikarze "BI" postanowili skonfrontować z mamą przyszłego ósmoklasisty. Kobieta potwierdziła, że korzysta z rządowego programu 300 plus a w szkole, do której uczęszcza jej syn, podręczniki są przekazywane za darmo.
Okazuje się, że nie wszystkie - za podręcznik oraz zeszyt ćwiczeń do języka niemieckiego musiała zapłacić 65 złotych. Dodatkowo płatne są również repetytoria, przy pomocy których uczniowie przygotowują się do egzaminów.
Korepetycje i zajęcia dodatkowe to kolejny wydatek
Jeśli chodzi o samą wyprawkę, kobieta informuje, że część rzeczy zakupionych w ubiegłym roku - zostanie ponownie wykorzystanych w nadchodzącym roku szkolnym. Zaznaczyła, że szacunkowy koszt tegorocznej wyprawki to około 300 - 500 złotych. Dodatkowe koszty generują również korepetycje czy zajęcia dodatkowe oraz ekwipunek z nimi związany.
Świadczenie 300 plus - w tym roku tylko on-line
Rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą wnioskować o świadczenie 300 plus. Nabór wniosków ruszył 1 lipca. Kwota ta ma stanowić wsparcie na zakup wyprawki szkolnej. W tym roku po raz pierwszy wnioski można składać tylko on-line: przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.
Komu przysługuje świadczenie 300 plus?
Świadczenie przysługuje na dzieci od 7. do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24. roku życia. ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie "Dobry start", który został złożony do 31 sierpnia, ma czas do 30 września 2022 r.
Do kiedy można składać wnioski?
Istotne jest to, że czas na złożenie wniosku upływa 30 listopada. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje zatem wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to przelew trafi na konto rodziców w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku - przypomina Business Insider.