Analitycy Moody’s potwierdziła pozycję Grupy PGE. Utrzymano długoterminowy rating na poziomie Baa1. Co to oznacza? Ratingi Moody'es to informacja dla inwestorów, jak ryzykowne jest inwestowanie w dane przedsiębiorstwo. Dla samej firmy, wysoki rating oznacza dostęp do globalnych rynków i większą płynność.
- Moody's opracowuje i publikuje niezależne opinie kredytowe dotyczące papierów wartościowych, emitentów papierów wartościowych i innych zobowiązań kredytowych. Nadajemy ratingi obligacji w następujących sektorach: bankowym, korporacyjnym, finansowania projektów, rządów państw, władz lokalnych, regionalnych i ponadpaństwowych, finansowania strukturalnego, ubezpieczeń i funduszy powierniczych - tłumaczy agencja.
PGE dzięki temu umacnia rolę na rynku energetycznym. Istotna jest także przewidywalność zysków, ze względu na fakt że około 50% zysku EBITDA pochodzi z segmentów regulowanych - Dystrybucji i Ciepłownictwa. Atutem PGE jest niski poziom dźwigni finansowej (poziom przepływów z działalności operacyjnej FFO za ostatnie 12 miesięcy do długu netto na koniec III kwartału 2020 r. wynosił 79%).
- Opinia kredytowa Moody’s wskazuje, że przyjęta przez nas zmiana strategii w kierunku energii odnawialnej i źródeł niskoemisyjnych była decyzją, która bezpośrednio przekłada się na stabilność finansową i wysoką wiarygodność kredytową Grupy PGE - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Rosną koszty energii i zapotrzebowanie na moc. Jak zacząć oszczędzać?
Moody’s przewiduje, że wyzwaniem dla PGE będzie zmiana strategii spółki, która zakłada, rozwój źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych oraz osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Przedsiębiorstwo wydziela aktywa węglowe i inwestuje w farmy wiatrowe na morzu. Jednak stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla założenie, że PGE utrzyma wskaźniki zadłużenia na właściwym poziomie.