stewardessa

i

Autor: Shutterstock stewardessa

Obsługa ruchu lotniczego

Stewardessy dostaną napiwki? Znana aktorka wywołała burzę w internecie

2022-10-27 12:05

Co wspólnego mają ze sobą stewardessy i stewardzi oraz kelnerzy i kelnerki? Ich praca polega na obsłudze klienta oraz zapewnieniu "gościom" najwyższego standardu usługi. Jedni i drudzy podają także posiłki oraz napoje. Czy w związku z tym obsługa ruchu lotniczego powinna - tak jak pracownicy gastronomii - otrzymywać napiwki?

Obsługa ruchu lotniczego. Napiwki dla stewardess i stewardów

Czy stewardessy i stewardzi powinni być dodatkowo wynagradzani za miłą obsługę i dobrze wykonane zadania? Zdania są podzielone. Linie lotnicze Frontier Airlines już w styczniu 2019 roku zaczęły zachęcać klientów do nagradzania obsługi ruchu lotniczego napiwkami. Przygotowano nawet specjalny system - napiwki przyznawane są drogą elektroniczną za pośrednictwem tabletu. Pasażer na ekranie tabletu widzi kwotę, którą ma zapłacić za zamówienie, może zdecydować, czy doliczyć napiwek, a jak tak to w jakiej wysokości - informuje portal fly4free.pl. Suma napiwków jest rozdzielana pomiędzy załogę obsługującą dany lot.

Grała stewardessę w serialu. Apeluje do linii lotniczych ws. podwyżek dla personelu

Ostatnio dyskusja na temat napiwków dla stewardess i stewardów powróciła za sprawą amerykańskiej aktorki Kaley Cuoco znanej z serialu "The Flight Attendant" (Stewardessa) realizowanego przez HBO Max. W jednym z wywiadów podkreśliła, że jej zdaniem stewardessy powinny otrzymywać napiwki - w związku z tym sama często je przekazuje. Zaapelowała również do linii lotniczych w sprawie podwyżek dla personelu.

Napiwki dla obsługi. Niezręczność czy konieczność?

Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie inna. Znaczna większość linii lotniczych  zabrania lub przynajmniej zdecydowanie zniechęca personel pokładowy do przyjmowania napiwków w czasie służby. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku innych usług - chociażby gastronomicznych - niepozostawienie napiwku jest w złym guście, często uważane jest za zwykłe chamstwo lub skąpstwo. 

Sonda
Czy stewardessy i stewardzi powinni otrzymywać napiwki?
Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze