Stracisz pracę, nie dostaniesz 500 plus. Kontrowersyjny pomysł PO

2017-09-05 15:57
Grzegorz Schetyna chce dymisji Błaszczaka
Autor: Łukasz Gagulski Szef Platformy Obywatelskiej chce odejścia Mariusza Błaszczaka z MSWiA

Platforma Obywatelska, mimo kiepskich sondaży, zdaje się nie poddawać w walce o elektorat. Na Twitterze opublikowała program zmian, które pozwolą Polsce na rozkwit gospodarczy. Wśród kilku wartych rozważenia postulatów pojawiła się kontrowersyjna wzmianka o 500 plus. PO chce co prawda rozszerzyć świadczenie rodzinne 500 plus na pierwsze dziecko, ale pod warunkiem, że choć jeden z rodziców ma pracę lub jej szuka.

Emerytury bez podatku, zwolnienie z ZUS młodych przedsiębiorców, uproszczone podatki to skrócie najważniejsze z nowych postulatów Platformy Obywatelskiej. Widać PO stawia sobie za cel zachęcić osoby starsze do pozostania na rynku pracy. W związku z tym powstał pomysł, by osoba pracująca po osiągnięciu wieku emerytalnego nie płaciła składek (wszystkich oprócz zdrowotnej) a ten obowiązek spadłby na państwo. Składki miałyby być płacone w wysokości takiej samej, jaka jest odprowadzana od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dzięki temu rozwiązaniu dochód netto pracownika pobierającego minimalne wynagrodzenie wzrośnie o ponad 200 złotych. Jednocześnie PO wspomina o zaprzestaniu pobierania podatku PIT od emerytur (już unettowionych).

Zobacz też: Obniżyli Ci emeryturę, sprawdź jak się odwołać od decyzji ZUS

Namawianie młodych (do 25 r. ż) do otwierania własnych działalności gospodarczych dzięki zwolnieniom z ZUS to pomysł godny pochwały. Zwłaszcza, że młody przedsiębiorca miałby aż dwa lata na to, by zdecydować, czy pozostaje w biznesie, czy tez chce pracować u kogoś. Nawet przy tym drugim rozwiązaniu otrzymałby wsparcie w postaci braku obowiązku odprowadzania składek od pensji (oprócz zdrowotnej) do 25 lat.

Przeczytaj również: Doradcy emerytalni pomogą seniorom

To jednak co najbardziej interesuje Polaków pojawiło się nie na twitterowej grafice ale w komentarzach. Gdzie na pytanie, czy Platforma zamierza rozszerzyć świadczenie rodzinne 500 plus na pierwsze dziecko – odpowiedziano – tak, ale pod warunkiem, że choć jeden z rodziców będzie pracował albo aktywnie szukał pracy.


Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze