Jak się odwołać od decyzji ZUS?
Jeżeli z informacji o przebiegu służby przygotowanej przez IPN wynika, że ktoś pełnił służbę na rzecz totalitarnego państwa i w dniu wejścia w życie ustawy dezubekizacyjnej. ma przyznane świadczenia, Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wszczyna z urzędu postępowanie w celu ponownego ustalenia wysokości emerytury. Ostateczna decyzję o ponownym ustaleniu wysokości emerytury zostanie wydana przez Dyrektora Zakładu Emerytalno - Rentowego MSWiA w takim terminie, aby już od 1 października osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa otrzymywały świadczenie w obniżonej wysokości.
Sprawdź koniecznie: Polacy szturmują ZUS. Jak wypełnić wniosek o emeryturę? [KROK PO KROKU]
Nie tylko Sąd Okręgowy
Od decyzji tej przysługuje odwołanie do sądu, ale rozpoczęcie indywidualnej drogi sądowej jest możliwe dopiero po otrzymaniu decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno Rentowego MSWiA. W decyzji tej będzie pouczenie o możliwości jej zaskarżenia (w jakim terminie i do jakiego sądu). Emeryt lub rencista, będzie mógł wnieść w terminie 30 dni - za pośrednictwem Dyrektora ZER MSWiA - odwołanie od decyzji do Sądu Okręgowego – Wydziału Ubezpieczeń Społecznych,. Składający odwołanie nie musi się martwic o koszty sądowe, bo nie wnosi żadnych opłat. Odwołanie najlepiej wnieść na piśmie, możne jednak złożyć je także ustnie do protokołu sporządzonego w ZER, który wydał decyzję. Jeśli odwołanie zostanie wysyłane pocztą, koniecznie trzeba to zrobić listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeśli odwołanie zostanie złożone osobiście w ZER, należy mieć drugą kopię, na której pracownik ZER potwierdzi ten fakt pieczątką i podpisem. Odwołanie od decyzji ZER można będzie składać nie tylko w Sadzie Okręgowym ale również w sądach rejonowych właściwych ze względu na miejsce zamieszkania emeryta lub rencisty.
Ważne! Złożenie odwołania od decyzji ZER nie wstrzymuje jej wykonania.
Co może sąd I instancji
* uwzględnić odwołanie i uznać że obniżenie emerytury lub renty było bezprawne i należy ją wypłacać w poprzedniej wysokości, ale ZER MSWiA może wnieść apelację
* uznać, że zmniejszenie świadczenia było zgodne z prawem i wtedy emeryt (rencista), któremu zmniejszono emeryturę, może wnieść apelację do sądu II instancji. Wniesienie apelacji jest bezpłatne.
Co może sąd II instancji
* uznać, że emerytura (renta) została obniżona bezprawnie i należy ją przywrócić do poprzedniej wysokości. Wyrok sądu II instancji jest prawomocny, co oznacza, że nie można go zaskarżyć. W tej sytuacji należy się zwrócić do ZER MSWiA o wypłatę zaległych świadczeń wraz z odsetkami.
* uznać, że obniżenie emerytury (renty) nastąpiło zgodnie z przepisami prawa i wyrok ten staje się prawomocny.
Sprawdź również: Jak podwyższyć emeryturę
Skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego
Od wyroku sądu II instancji przysługuje jeszcze nadzwyczajny środek odwoławczy w postaci skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Skargę kasacyjną można wnieść w ciągu 2 miesięcy od dnia otrzymania wyroku tego sądu wraz z uzasadnieniem. Skarga musi być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Nie wstrzymuje ona jednak wykonania prawomocnego wyroku sądu II instancji.
Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Jeżeli zostaną wyczerpaniu wszystkie środki odwoławcze przewidziane prawem polskim (wniesienie apelacji i skargi kasacyjnej), można wnieść indywidualną skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który sprawuje pieczę nad ochroną praw człowieka i jego podstawowych wolności w Europie. Skargę można złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia wydania wyroku sądu II instancji lub wydania wyroku przez Sąd Najwyższy jeśli była wniesiona skarga kasacyjna. Terminu tego nie można przedłużyć ani przywrócić.
Ważne! Wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest bezpłatne.
Wniosek do MSWiA o wykluczenie
W ustawie dezubekizacyjnej przewidziano możliwość wystąpienia osób uznanych za pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa z wnioskiem do MSWiA o wyłączenie zastosowania przepisów dotyczących podstawy wymiaru świadczeń emerytalnych w nowej, zmniejszonej wysokości. Minister w szczególnie uzasadnionych wypadkach może wyłączyć zastosowanie tych przepisów ze względy na krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1990r., w szczególności z narażaniem zdrowia i życia.
Czytaj koniecznie: Bez wyliczenia kapitału początkowego nie dostaniesz pieniędzy
Zobacz także: Ile można dorobić do emerytury?