Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Mamy prawie 50 tys. zaszczepionych

i

Autor: Dimhou/cc0/Pixabay.com Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na koronawirusa w Polsce zaszczepiło się już 47,6 tys. osób

Szczepionka na koronawirusa: Dla kogo może być niebezpieczna?

2021-01-02 11:26

Szczepionki na koronawirusa już są! Pierwsze szczepienia na COVID-19 przyjęły osoby z tzw. grupy "zero", czyli personel ochrony zdrowia. Trwają już również przygotowania do szczepienia kolejnych grup. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się prawdopodobnie już 15 stycznia 2021 r. Wiele osób zastanawia się czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna. Kto nie powinien się szczepić?

Narodowy Program Szczepień rozpoczął się w Polsce w niedzielę, 27 grudnia. Zaszczepionych zostało pierwszych 10 tysięcy osób - to głównie personel medyczny.  Szczepienie na koronawirusa rozplanowano w czterech etapach. Obecny (etap "zero") właśnie się rozpoczął i obejmuje głównie personel medyczyny.  W etapie I ze szczepień na koronawirusa skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie. Ze wstępnych informacji wynika jednak, że w II etapie zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa. W III etapie szczepienia będą dostępne dla wszystkich dorosłych Polaków.

Czy są grupy, dla których szczepionka na koronawirusa może być niebezpieczna i powinny zrezygnować z szczepienia?

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca

- Najważniejsze jest wykrycie w czasie kwalifikacji osób, które przebyły w przeszłości anafilaksję - w ich przypadku rezygnujemy ze szczepienia. Szczepienia nie są również uzasadnione w ciężkiej immunosupresji np. po przeszczepach, ponieważ po prostu u takich osób nie zadziałają - powiedział cytowany przez Polsat News dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Szczepienie się odradzane jest osobom w stanie ostrej choroby gorączkowej, zaostrzenia choroby przewlekłej oraz w pierwszym miesiącu po przechorowaniu Covid-19. Szczepione będą osoby powyżej 16 roku życia.

Najnowsze