Koronawirus. W Polsce zamykają przedszkola i szkoły. Na Podkarpaciu też powinni?

i

Autor: Pixabay/praca własna Koronawirus w Kaliszu? Jedna ze szkół została ZAMKNIĘTA!

Szkoła zamknięta przez koronawirusa? Jak dostać zasiłek opiekuńczy?

2020-03-11 11:12

Z powodu nowych przypadków koronawirusa w naszym kraju rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek edukacyjnych u kulturalnych, w tym także kin i teatrów . Wydaje się, że powodów do paniki jeszcze nie ma ale lepiej prowadzić działania zapobiegawcze i potraktować sprawy poważnie. Co jednak może zrobić rodzic w przypadku, gdy placówka jego dziecka zostanie zamknięta? Jak ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy?

Podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zamknięcie wszystkich placówek edukacyjnych, decyzja będzie obowiązywała od poniedziałku 16 marca, w najbliższych dniach szkoły będą jeszcze otwarte ale nie będzie prowadzonych lekcji. Podobnie sytuacja ma wyglądać w przypadku instytucji kultury. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział zawiesił funkcjonowanie teatrów, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych. 

Zobacz również: Polska branża turystyczna straciła setki milionów złotych i prosi rząd o pomoc

Co w przypadku zamknięcia szkoły bądź przedszkola powinni zrobić rodzice? Nie zawsze bowiem jest możliwość, aby ktoś sprawował opiekę nad pociechą kiedy dorośli będą w pracy. W takiej sytuacji można starać się o uzyskanie zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom posiadającym zdrowe dzieci w wieku do 8 roku życia, które uczęszczają do żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego i w wieku do 14 roku życia w przypadku dzieci chorych.

- Specustawa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Nie jest wymagane oświadczenie lekarskie. Wystarczy oświadczenie, które znajduje się na stronie ministerstwa. Zasiłek opiekuńczy należy się zarówno mamie jak i tacie. Będzie wypłacany jednak tylko jednej osobie i będzie wypłacany z budżetu państwa - powiedziała podczas konferencji Marlena Maląg, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Sprawdź także: Ile NFZ płaci za walkę z koronawirusem? Ratownik ujawnia szokująco niskie stawki

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje jeżeli:

- zamknięcie placówki było nieprzewidziane – dowiedziałeś się o tym w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed zamknięciem placówki,

- nie ma innego członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku,

- nie został wykorzystany limit 60 zasiłku opiekuńczego, przysługujący w roku kalendarzowym.

Co ważne, z zasiłku mogą skorzystać jedynie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowym. Maksymalny okres jego pobierania w roku kalendarzowym wynosi 60 dni łącznie nad wszystkimi dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki i niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego.

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy u swojego pracodawcy złożyć:

- oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły,

- wniosek o zasiłek na druku Z-15a, który można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

Zobacz: Wyganiają Polaków z powodu koronawirusa! "Goście proszeni są o powrót do domów"

Sprawdź też: Zwrot pieniędzy za wycieczkę do kraju, gdzie jest koronawirus. Czy można zrezygnować z wycieczki przez koronawirusa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze