Rusza Akademia PiS. Kaczyński otworzy projekt intelektualno-kompetencyjny

i

Autor: Krzysztof Radzki/East News Rusza Akademia PiS. Kaczyński otworzy "projekt intelektualno-kompetencyjny"

Wydobycie węgla

Szok! Kaczyński chce zamykać kopalnie, które "przynoszą straty"?

2022-10-27 9:37

Nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalni, które przynoszą stałe straty - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider PiS zwrócił uwagę, że kopalnie, w których na 1200 metrach wydobywa się węgiel "po prostu się nie opłacają". Dodał, że nowe inwestycje w węgiel stoją pod znakiem zapytania; rząd będzie inwestował m.in. w offshore i atom.

Inwestycje w nowe kopalnie stoją pod znakiem zapytania

Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Radomia był pytany m.in. o to, czy rząd zamierza otwierać zamykane za czasów PO kopalnie. Jarosław Kaczyński podkreślił, że "cena węgla spada, można sądzić, że będzie spadała i nie chodzi o rynek polski, tylko o rynek światowy".

Lider PiS zwrócił uwagę, że kopalnie, w których na 1200 metrach wydobywa się węgiel "po prostu się nie opłacają". "Nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalni, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać" - zaznaczył.

Kaczyński dodał, że jeśli chodzi o przyszłe inwestycje w nowe kopalnie, to stoją one pod znakiem zapytania. Przede wszystkim - jak wskazał - muszą się zgodzić na nie lokalne społeczności, gdzie takie kopalnie miałyby powstać.

Stawiamy na energetykę wiatrową i atomową

Zwrócił uwagę, że takie perspektywiczne tereny - jeśli chodzi o zasoby węgla - są np. na Lubelszczyźnie. "Są jeszcze dwa złoża koło Chełma, dość płytko i dobra jakoś węgla" - zaznaczył. Jednocześnie przyznał, że węgiel ze Śląska na ogół "jest średniej jakości, często nawet słabszej".

Według Kaczyńskiego lubelska kopalnia węgla kamiennego "Bogdanka" może też zwiększyć wydobycie o kilka milionów ton. Przyznał, że z powodów "różnych złych wydarzeń" w tym roku "Bogdanka" wydobędzie mniej węgla. "Ale sądzę, że szybko wróci do tych 10 (mln ton węgla), ale tam można zwiększyć (wydobycie) jeszcze do 15 (mln ton węgla)" - ocenił.

Odnośnie przyszłych inwestycji węglowych, Kaczyński mówił, że "tutaj będziemy musieli podejmować decyzje w najbliższych latach, ale widząc, co się dzieje na rynku".

Prezes PiS podkreślił, że rząd stawia obecnie na energetykę odnawialną - na offshore, czyli morską energetykę wiatrową, "na wiatraki w ogóle" oraz na atom.

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Czy nierentowne kopalnie powinny być zamykane?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze