Tarcza antyinflacyjna - co dalej z cenami gazu, prądu i paliw?

2021-11-25 10:06
pieniądze
Autor: Pixabay.com

Dziś odbędzie się narada sztabu kryzysowego z udziałem prezydenta i premiera. Głównym tematem ma być kryzys na granicach Unii Europejskiej i Białorusi. Podczas narady sztabu kryzysowego mogą również zapaść decyzje w sprawie stanu wyjątkowego. Po spotkaniu odbędzie się konferencja premiera, która ma również dotyczyć wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej. Czego możemy oczekiwać? Czy tarcza antyinflacyjna obejmie ceny gazu, prądu i paliw? Znamy szczegóły.

- Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro – zapowiedział w czwartek w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński. Odnosił się wówczas do zapowiadanej przez rząd pomoc finansową dla najuboższych, która pozwoli pokryć straty wynikający z inflacji, głównie z podwyżek cen żywności, energii, gazu i paliw.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM na zaplanowanej na dziś konferencji premiera Mateusza Morawieckiego ma zostać przedstawione rozwiązanie "czasowej obniżki akcyzy, ale także VATu i podatku od sprzedaży detalicznej".

Emeryci oszaleją z radości. Szykuje się dwucyfrowa waloryzacja emerytur

Morawiecki: Tarcza antykryzysowa błyskawicznie przygotowana przez rząd

Co się znajdzie w tarczy antyinflacyjnej?

Jak poinformował na Twitterze dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda "spółki - choć nieformalnie - mają ograniczyć swoje marże".

W tarczy antyinflacyjnej znaleźć się ma bon energetyczny, który zamortyzuje wzrastające koszty ciepła, prądu, gazu i benzyny. Polacy będą sami decydowali, na co przeznaczą przyznane środki. Wysokość bonu będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego i dochodów jego mieszkańców. Środki będą wypłacane co miesiąc.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?

Kościński podczas czwartkowego wystąpienia zaznaczył, że rozwiązania z tarczy będą obowiązywać przez pewien okres.

„To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieje, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań” – dodał minister finansów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE