Trzynasta emerytura 2021. Kiedy wypłata? Już za chwilę, ale jest pewien haczyk

2021-03-04 11:21

Po waloryzacji emerytur 2021 seniorzy czekają z niecierpliwością na wypłatę 13. emerytury. Świadczenie ma być wypłacane już niebawem. Dodatkowa emerytura ma być wypłacana już w kwietniu. Jednak w tym roku jest tutaj pewien haczyk. Wszyscy, którzy liczyli na znaczny zastrzyk gotówki mogą być mocno zdziwieni. Dlaczego? Niestety, wszystko wskazuje na to, że trzynasta emerytura będzie niższa niż minimalna emerytura. Czy w takiej sytuacji wypłata czternastek będzie w ogóle możliwa?

Waloryzacja emerytur w tym roku jest na rekordowym poziomie. Niebawem na konta seniorów trafi także trzynasta emerytura. Ale w tym roku jest tutaj pewien haczyk. Czy wszyscy emeryci dostaną trzynaste świadczenie? Wiadomo, że na planowaną czternastkę wszyscy raczej się nie załapią. W takim razie, co będzie z 13. emeryturą? Kiedy trzynasta emerytura 2021? Już w kwietniu seniorzy otrzymają wypłaty trzynastek. W tym roku trzynastka, jaka wpłynie na konto będzie mniejsza niż minimalna krajowa emerytura, która po waloryzacji 2021 wzrosła do poziomu 1250,88 zł. Jak to możliwe? W 2021 roku zgodnie z założeniami rządu trzynasta emerytura ma wynosić wartość emerytury minimalnej. Od 1 marca 2021 roku, na skutek waloryzacji świadczeń, najniższa emerytura wynosić będzie 1250,88 zł brutto. Dlaczego więc kwota świadczenia będzie niższa niż minimalna krajowa emerytura? Od tej kwoty należy bowiem odliczyć 17-procentową zaliczkę na podatek PIT i składkę zdrowotną. Emeryci dostaną więc 1066,30 zł netto.

Sonda
Którzy emeryci powinni dostać trzynastą emeryturę?
Byliśmy na dachu Europy. Tak buduje się Varso Tower w Warszawie

Przypominamy, że trzynasta emerytura wypłacana jest z urzędu i nie trzeba się o nią w żaden sposób ubiegać. Trzynasta emerytura trafi do seniorów dokładnie 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień kwietnia, czyli w dniach, w których dostają oni dotychczasowe świadczenia. Środki trafią na konto seniorów lub przekazem pocztowym.

Najnowsze