Trzynasta i czternasta emerytura, waloryzacja. Gigantyczne pieniądze dla seniorów w 2021 roku

2021-01-20 15:19 mos PAP
Seniorzy
Autor: SHUTTERSTOCK Seniorzy

W 2021 r. na politykę senioralną rząd przeznaczy ponad 35 mld zł - poinformowała w środę w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaapelowała do posłów o poparcie projektów dotyczących tzw. czternastej emerytury oraz waloryzacji świadczeń.

Minister Maląg zabrała głos w Sejmie przed tym, jak posłowie rozpoczęli rozpatrywać sprawozdanie komisji rodziny o projektach ustaw w sprawie czternastej emerytury oraz waloryzacji rent i emerytur.

Szefowa MRiPS podkreślała, że rząd PiS podejmuje szereg systemowych działań na rzecz seniorów. "W minionym roku 2020 na politykę senioralną zostało przeznaczonych ponad 22 mld zł - zarówno na godziwą waloryzację, jak i wypłatę trzynastej emerytury" - powiedziała. Przypomniała, że w tym roku seniorzy "trzynastkę" otrzymają po raz trzeci.

ZOBACZ: Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy! Pośpiesz się, bo go STRACISZ!

"W roku 2021 nakłady na wsparcie seniorów i szeroko rozumianą politykę senioralną to ponad 35 mld zł. Przypomnę, że w roku 2015, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, było to 3,5 mld zł" - powiedziała. Wskazała, że między rokiem 2015 a obecnym minimalna emerytura wzrośnie o ponad 40 proc.Przypomniała, że jesienią tego roku planowana jest wypłata czternastej emerytury.

"Z danych, które posiadamy wynika, że świadczeniem tym objęte będzie prawie 93 proc. emerytów" - powiedziała. Zaznaczyła, że wysokość świadczenia zależy od dochodu - jeśli seniorzy otrzymują świadczenie powyżej 2900 zł, wówczas "czternastka" będzie obniżana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Przypomniała, że projekt dotyczący waloryzacji świadczeń przewiduje, że minimalna emerytura zostanie podniesiona do co najmniej 1250 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

"Szanowni państwo, prosiłabym o przyjęcie tych ustaw ponad podziałami, ponieważ te ustawy mają przede wszystkim służyć osobom, które tego wsparcia potrzebują, a więc naszym emerytom i rencistom" - zaapelowała do posłów szefowa MRiPS.

SPRAWDŹ: Rząd znalazł pieniądze na psychiatrię dziecięcą. Na ten cel przeznaczy 220 milionów zł!

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze