Seniorzy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Gigantyczna inflacja napędza gigantyczną waloryzację

Trzynasta i czternasta emerytura, waloryzacja. Gigantyczne pieniądze dla seniorów w 2021 roku

2021-01-20 15:19

W 2021 r. na politykę senioralną rząd przeznaczy ponad 35 mld zł - poinformowała w środę w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaapelowała do posłów o poparcie projektów dotyczących tzw. czternastej emerytury oraz waloryzacji świadczeń.

Minister Maląg zabrała głos w Sejmie przed tym, jak posłowie rozpoczęli rozpatrywać sprawozdanie komisji rodziny o projektach ustaw w sprawie czternastej emerytury oraz waloryzacji rent i emerytur.

Szefowa MRiPS podkreślała, że rząd PiS podejmuje szereg systemowych działań na rzecz seniorów. "W minionym roku 2020 na politykę senioralną zostało przeznaczonych ponad 22 mld zł - zarówno na godziwą waloryzację, jak i wypłatę trzynastej emerytury" - powiedziała. Przypomniała, że w tym roku seniorzy "trzynastkę" otrzymają po raz trzeci.

ZOBACZ: Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy! Pośpiesz się, bo go STRACISZ!

"W roku 2021 nakłady na wsparcie seniorów i szeroko rozumianą politykę senioralną to ponad 35 mld zł. Przypomnę, że w roku 2015, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, było to 3,5 mld zł" - powiedziała. Wskazała, że między rokiem 2015 a obecnym minimalna emerytura wzrośnie o ponad 40 proc.Przypomniała, że jesienią tego roku planowana jest wypłata czternastej emerytury.

"Z danych, które posiadamy wynika, że świadczeniem tym objęte będzie prawie 93 proc. emerytów" - powiedziała. Zaznaczyła, że wysokość świadczenia zależy od dochodu - jeśli seniorzy otrzymują świadczenie powyżej 2900 zł, wówczas "czternastka" będzie obniżana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Przypomniała, że projekt dotyczący waloryzacji świadczeń przewiduje, że minimalna emerytura zostanie podniesiona do co najmniej 1250 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

"Szanowni państwo, prosiłabym o przyjęcie tych ustaw ponad podziałami, ponieważ te ustawy mają przede wszystkim służyć osobom, które tego wsparcia potrzebują, a więc naszym emerytom i rencistom" - zaapelowała do posłów szefowa MRiPS.

SPRAWDŹ: Rząd znalazł pieniądze na psychiatrię dziecięcą. Na ten cel przeznaczy 220 milionów zł!

Sonda
Czy uważasz, że minimalna waloryzacja, czyli podwyżka emerytur w 2021 na poziomie 50 złotych jest wystarczająca?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze