Depresja młodzieńcza

i

Autor: Getty images

Rząd znalazł pieniądze na psychiatrię dziecięcą. Na ten cel przeznaczy 220 milionów zł!

2021-01-20 13:49

Program wsparcia psychiatrii dziecięcej przedstawili na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. - Chcemy udostępnić wszystkie kanały komunikacji, aby jak najmniej było samobójstw wśród dzieci i młodzieży - powiedział szef rządu. Poinformował też, że 220 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży.

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki omawiał działania ws. wsparcia psychiatrii dziecięcej. Jako pierwszy punkt Morawiecki wymienił poprawę infrastruktury, remonty i unowocześnienie placówek. "Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł - to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział" - podkreślał. - W 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł, w ub. roku zwiększyliśmy też łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562 - powiedział w środę premier.

ZOBACZ: SZOK! Nie ma coli i słodzonych napojów w zestawach McDonald's. Efekt podatku cukrowego?

Zadanie drugie, o którym mówił premier, to uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii - w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat i e-mail. "Problemy styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie" - mówił Morawiecki.

Z kolei trzecim rozwiązaniem - jak podkreślał szef rządu - to zwiększenie dostępności świadczeń, szkolenia i cały system, aby z problemem walczyć u jego źródeł.

"Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział Morawiecki.

Poinformował, że "wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych". "I w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia, dostępność specjalistów. Wszystko po to, żeby dla dzieci i dla młodzieży ta ewentualna terapia była jak najbardziej dostępna" - podkreślił premier.

"Filozofią zmiany w kwestii psychiatrii dziecięcej, którą chce wprowadzić rząd, jest zbudowanie piramidy świadczeń; jej zbudowanie zaczyna się od zbudowania ośrodków środowiskowych, które w każdym powiecie będą świadczyły pomoc dzieciom, ale i rodzicom" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

SPRAWDŹ: Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy! Pośpiesz się, bo go STRACISZ!

Charytatywna zbiórka pieniędzy dla dzieci chorych na raka w tym roku w Internecie
Najnowsze