Donald Tusk

i

Autor: Piotr Molecki/East News

Tusk jak Morawiecki. Były premier przepisał majątek na żonę

2021-08-06 14:21

Jaki majątek ma Donald Tusk? Ciężko to oszacować, ponieważ sporą część przepisał na żonę. Jak pisze Wirtualna Polska w 2017 r. Tusk przekazał żonie trzy nieruchomości, które wcześniej były ich wspólną własnością. Podobne praktyki nie są rzadkością wśród polityków.

Ostatnie oświadczenie majątkowe Donald Tusk złożył w 2014 roku. Zanim pożegnał się z polską polityką na koncie miał ok. 150 tys. zł, miał dwa mieszkania, działkę letniskową i starzejącą się toyotę auris. Według wyliczeń Money.pl, w Brukseli lider PO zarobił ok. 6,7 mln zł. Jak teraz wygląda jego majątek? Okazuje się, że część z tego, co przedstawiał w oświadczeniach nie jest już jego, tylko... jego żony. W 2017 r. Tuskowie podzielili majątek małżeński, a nieruchomości przypadły Małgorzacie Tusk. Dziennikarze Wirtualnej Polski próbowali się dowiedzieć, co było przyczyną podziału, ale były premier nie odpowiedział na pytania.

"Biorąc pod uwagę kokosy, jakie zarabia były premier, można by się spodziewać, że mieszka on w okazałym pałacu, a przynajmniej w jakiejś eleganckiej willi. Nic z tego! Sopockie mieszkanie Tusków mieści się w zwykłej kamienicy. Na dodatek metraż nie jest zbyt imponujący, bowiem do dyspozycji jest 60 metrów kwadratowych. Zamiast luksusowych wnętrz mamy z kolei stosy książek i pamiątki rodzinne. No i zabawki, bowiem Tuska często odwiedzają ukochane wnuki. Oczywiście były król Europy ma także apartament w Brukseli, jednak ostatnio znacznie więcej czasu spędza w Sopocie. I to podobno w starym mieszkaniu czuje się najlepiej" - opisywał majątek Tuska "Super Express".

Mieszkanie Tusków w Sopocie ma być warte ponad milion zł. Drugie mniejsze, połowę tej kwoty. WP rozważa scenariusz, w którym majątek podzielono ze względu na obawy przed zemstą rządzących. 

Wcześniej WP zwróciło uwagę, że podobne rozwiązanie zastosował Mateusz Morawiecki. Jak opisano, majątek małżeński wart jest ok. 40 mln zł. Większość nieruchomości premier przepisał na żonę. Za najcenniejsze uchodzą dwie działki na wrocławskim Oporowie o łącznej powierzchni 15 hektarów, których wartość oszacowano na co najmniej 12,8 mln zł. Małżonka szefa rządu jest także właścicielką kilku nieruchomości przy wrocławskim Rynku: dwóch mieszkań w kamienicy o łącznej wartość ok. 1,2 mln zł i 226-metrowego lokalu użytkowego, który wyceniono na ok. 1,3 mln zł. 

Donald Tusk z rodziną w knajpie w Chorwacji. Co zamawia?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze