Donald Tusk

i

Autor: AP Donald Tusk

Majątek Donalda Tuska. Zarabia krocie, a na koncie prawdziwa fortuna [ZDJĘCIA]

2020-12-14 15:12

Donald Tusk należy nie tylko do grona najbardziej znanych i doświadczonych polityków na polskiej scenie politycznej, ale także do najbogatszych. Kilka lat spędzonych na brukselskich salonach w roli przewodniczącego Rady Europejskiej, pozwoliło byłemu premierowi sporo zarobić. Dodatkowo Tusk jest jeszcze szefem Europejskiej Partii Ludowej, któremu przysługuje ogromna pensja. Ile zarabia Donald Tusk i jaki posiada majątek?

Majątek Donalda Tuska

Donald Tusk niemal od dwóch dekad znajduje się w centrum rodzimej polityki. W 2001 wraz z Andrzejem Olechowskim oraz Maciejem Płażyńskim założyli Platformę Obywatelską. Już wtedy Tusk był wicemarszałkiem Sejmu, a dwa lata później stanął na czele PO. A to był dopiero początek. Później przez 7 lat piastował urząd premiera, a następnie rozpoczął karierę w Brukseli. W latach 2014-19 Donald Tusk, jak pierwszy Polak, stanął na czele Rady Europejskiej, zyskując nieformalny tytuł "prezydenta UE i "króla Europy". W ubiegłym roku były szef PO został przewodniczącym największej formacji politycznej w Parlamencie Europejskim - Europejskiej Partii Ludowej. Już w Polsce Tusk nie mógł narzekać na zarobki, ale to unijny epizod w karierze uczynił go milionerem.

ZOBACZ TAKŻE: Urodziny Radia Maryja. Ogromny majątek o. Rydzka. Jak się dorobił? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Donald Tusk jest dobrze wynagradzany za swoją pracę?

Król Europy. Prawie 7 mln zł w 5 latW 2014 roku Tusk wkroczył do europejskiej polityki i finansowej elity. Poza sutą pensją (ok. 105-140 tys. zł miesięcznie), miał do dyspozycji trzech kamerdynerów, czterech kierowców i 30-osobowy sekretariat. Do tego Tuskowi przysługiwała dieta na pokrycie wynajmu mieszkania, nie wspominając już o budżecie reprezentacyjnym, dzięki któremu nie musiał finansować zakupu garniturów. Dzięki temu w ciągu niemal pięciu lat majątek Tuska wzrósł o 6,7 mln zł.

Po pięciu latach na stanowisku szefa RE Tusk nie zubożeje. A to dlatego, że byłemu premierowi przysługuje potężna odprawa. Jego poprzednik na stanowisku prezydenta Europy – Herman van Rompuy – przez trzy lata otrzymywał dodatek przejściowy w wysokości 490 tys. zł rocznie (ok. 40 tys. miesięcznie). Tusk dostanie tyle samo. W Brukseli król Europy wypracował sobie również pokaźną emeryturę. Po ukończeniu 65. roku życia (czyli już w 2022 r.) będzie mu przysługiwało świadczenie wynoszące ponad 21 tys. zł. Dodając do tego krajową emeryturę, w sumie miesiąc w miesiąc będzie dostawał aż 30 tys. zł.

Tusk pobił nawet Dudę

Na tym jednak nie kończy się portfel Tuska. W roli szefa EPL polityk będzie zarabiał 30 tys. zł miesięcznie, półtora razy więcej niż Andrzej Duda. Dodatkowo były szef RE ma do dyspozycji m.in. limuzyna z szoferem, gabinet z sekretariatem i pokaźny fundusz reprezentacyjny - czyli brukselski pakiet podstawowy dla wysoko postawionych urzędników.

Tak mieszka Kasia Tusk. Luksusowe wnętrza robią wrażenie. Złote krany, fikuśny żyrandol
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze