Premier Mateusz Morawiecki przedstawia Program Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”

i

Autor: PAWEŁ SUPERNAK / PAP Premier Mateusz Morawiecki przedstawia Program Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”

"Polski Ład"

Tyle podatników kosztuje "Polski Ład". Padły konkretne kwoty

2022-09-02 11:02

Ile podatnika kosztuje "Polski Ład". Jak podaje portal businessinsider.pl niespełna rok po przyjęciu ustawy przez rząd "wyszły na jaw prawdziwe koszty Polskiego Ładu". - W ustawie budżetowej na 2023 r. resort finansów przekazał, ile kosztuje rewolucja podatkowa Prawa i Sprawiedliwości - czytamy.

Ile kosztuje "Polski Ład"?

W ustawie budżetowej na 2023 r. resort finansów podał, ile kosztuje podatkowa rewolucja. To blisko 27 mld zł, czyli o ponad 10 mld zł więcej od pierwotnych założeń. Jak napisał resort finansów w uzasadnieniu do ustawy budżetowej "Skutki wprowadzenia działań w zakresie reformy systemu podatkowego, w wysokości łącznie 26 mld 688 mln 37 tys. zł, na które składają się:

  • skutki działań wprowadzonych ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw,
  • skutki wprowadzenia działań związanych z programem Niskie Podatki, wprowadzonym ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw"
Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Zmiany w Polskim Ładzie

Zmiany w Polskim Ładzie zapowiedzieli pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki i wiceminister finansów Artur Soboń. Głównym elementem jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. Obejmuje ona dochody do poziomu 120 tys. zł, osiągane przez pracowników, ale również zleceniobiorców, emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców. Kolejny z pomysłów zakłada wycofanie się PiS z ulgi dla klasy średniej.

Przegłosowane zmiany to również inne obliczanie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Chodzi o tych, którzy rozliczają podatkiem liniowym, ryczałtem oraz kartą podatkową.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze