Kto skorzystał z wakacji kredytowych?
Z danych BIK wynika, że z wakacji kredytowych chętniej skorzystali kredytobiorcy o wysokiej wiarygodności kredytowej, posiadający w skali punktowej BIK (od 1-100) średni score wynoszący 83,4 punkty. BIK podaje, że 0,1 proc. wartości kredytów, dla których klienci wzięli wakacje kredytowe, ma opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni, podczas gdy na pozostałych złotowych kredytach mieszkaniowych wskaźnik ten wynosi 5,5 proc.
Jak wynika z danych BIK, z wakacji kredytowych w największym stopniu skorzystały osoby, którym raty kredytów mieszkaniowych wzrosły najbardziej.
Historia kredytowa
Dla kredytów zaciągniętych w latach 2018 – 2019 udział wakacji kredytowych to 52,5 proc., a dla kredytów z lat 2021 – 2022 to 53,7 proc. - w przeciwieństwie do kredytów z lat 2008 – 2010, gdzie widać zainteresowanie „wakacjami” na poziomie 10 proc. BIK przypomina, że każdy, kto skorzystał z "wakacji kredytowych" i chce się upewnić, że jego historia kredytowa właściwie uwzględnia ten fakt, powinien zajrzeć do swojego Raportu BIK.
Klienci banków mogą od 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.
Czy nasze pieniądze są bezpieczne?
Włącz podcast i dowiedz się więcej.
Listen to "O bezpieczeństwie naszych finansów [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.