Pieniądze to nie wszystko, gość - Paweł Gruza, prezes PKO

i

Autor: Marek Zieliński / Super Express Prezes PKO Banku Polskiego Paweł Gruza był gościem programu Huberta Biskupskiego „Pieniądze to nie wszystko”

Pieniądze to nie wszystko

Prezes PKO BP o stopach procentowych i oprocentowaniu kredytów

2022-09-01 19:10

Prezes PKO BP Paweł Gruza był gościem dzisiejszego odcinka programu "Pieniądze to nie wszystko". W rozmowie z Hubertem Biskupskim poruszył kwestię inflacji, wysokości stóp procentowych oraz zastoju na rynku kredytów hipotecznych.

Premier i prezes NBP o podwyżkach stóp procentowych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd spodziewa się w tym roku głównej stopy referencyjnej na poziomie 7 proc. Luzowanie polityki monetarnej miałoby nastąpić w IV kwartale 2023 r. To wówczas raty kredytów miałyby ponownie spadać. Premier Morawiecki podkreślił jednak, że są to wyłącznie prognozy. Ostateczna decyzja należy do Rady Polityki Pieniężnej. 

Prezes NBP Adam Glapiński informował, że RPP może podnieść stopy procentowe jeszcze raz albo dwa razy o 25 pb.

"Pieniądze to nie wszystko". Gość: Prezes PKO BP Paweł Gruza

Prezes PKO BP Paweł Gruza w rozmowie z Hubertem Biskupskim w programie "Pieniądze to nie wszystko" również odniósł się do kwestii wysokości stóp procentowych oraz ich wpływu na rynek kredytów hipotecznych w Polsce.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Prezes PKO BP o wzroście stóp procentowych

Prowadzący program "Pieniądze to nie wszystko" Hubert Biskupski podkreślił, ze stopy procentowe są aktualnie "zaskakujące wysokie". Dodał, że rok wcześniej, nikt nie spodziewał się, że osiągną taki pułap. Zapytał prezesa PKO BP Pawła Gruzę o to - jak długo jego zdaniem stopy procentowe będą rosły. Zaznaczył przy tym, że fakt ich wzrostu można traktować jako "oczywistą oczywistość".

"Wydaje mi się, że jeszcze jest przestrzeń do wzrostu tych stóp podstawowych. Natomiast liczymy na to, że tak jak z tym płaskowyżem inflacyjnym - tak z płaskowyżem dotyczącym stóp procentowych będziemy osiągać pewne takie "wypłaszczenie" - powiedział Paweł Gruza. Zaznaczył również, że ma nadzieje, że poziom "wypłaszczenia" nie przekroczy 7 procent.

Zahamowanie akcji kredytowej i zaburzona polityka mieszkaniowa

Inflacja oraz rosnące stopy procentowe mają bezpośredni wpływ na działalność PKO BP - wpłynęły m.in. na zahamowanie akcji kredytowej (w przypadku kredytów hipotecznych). Wpływają również na wzrost oprocentowania depozytów. Prowadzący program Hubert Biskupski zapytał prezesa PKO BP Pawła Gruzę o to - jak duże jest zahamowanie w przypadku kredytów hipotecznych.

"Jest to istotne zahamowanie. Wydaje mi się, że z perspektywy dobra gospodarki polskiej i rozwoju Polski powinny być podjęte działania, które doprowadzą do zatrzymania lub odwrócenia tego trendu. Ludzie mają pracę, ludzie zarabiają - nie powinniśmy w tym momencie tak "wygaszać" kredytów hipotecznych, które spowodują na przestrzeni kolejnych lat taką "wyrwę" w polityce mieszkaniowej" - zaznaczył Paweł Gruza. 

Wizja powrotu do aktywnej akcji kredytowej

"Mam nadzieję, że ten obszar zostanie w pewien sposób naprawiony i myślę, że jakoś wrócimy do bardziej aktywnej akcji kredytowej w tym obszarze" - dodał prezes PKO BP. 

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Najnowsze