Węgiel

i

Autor: Canva

Węgiel do samorządu

Tylko 2 tony węgla na rodzinę? Nowy pomysł rządu na walkę z kryzysem węglowym

2022-10-06 7:59

Wyłączenie trybu zamówień publicznych, zebranie przez gminy zapotrzebowania na węgiel, możliwość kupna maksymalnie dwóch ton przez osoby, którym przyznano dodatek węglowy – tak rząd chce uregulować system sprzedaży i dystrybucji surowca z udziałem samorządów - informuje w "Dziennik Gazeta Prawna". Jaki jest plan rządu na walkę z kryzysem energetycznym?

Samorządowy pakiet węglowy z rządowymi regulacjami

Według "Dziennika Gazety Prawnej" ten swoisty „samorządowy pakiet węglowy” ma zostać przedstawiony – w formie projektu ustawy – w najbliższych dniach. Równolegle rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają obniżyć ekstremalnie wysokie ceny energii oferowane dziś władzom lokalnym.

Główne założenie pakietu rozwiązań zachęcających samorządy do udziału w dystrybucji i sprzedaży węgla jest takie, że udział ten będzie nieobowiązkowy (zostanie to określone jako fakultatywne zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej). Gminy, które wejdą w rządowy program, będą miały najpierw zebrać od mieszkańców informacje o zapotrzebowaniu na węgiel, następnie kupić surowiec od importera wskazanego przez rząd i dopiero dostarczyć go kupującym. Wyłączone ma być stosowanie trybu zamówień publicznych przy zakupie i transporcie węgla.

Kolejne założenie jest takie, że gminy zakupią towar „po niskiej cenie”, a na jego dystrybucję mogą wydać „kilkaset złotych”. Cena ma być odgórnie regulowana, a jeśli koszty dystrybucji okażą się niższe, to cena sprzedaży też będzie odpowiednio mniejsza. Węglem mogłyby handlować wszystkie jednostki organizacyjne gminy, bez względu na ich status formalnoprawny. Gminy mogłyby zapłacić za towar do miesiąca, dwóch od daty kupna.

Węgiel od samorządu. Tylko 2 tony dla rodziny?

Kto będzie mógłby kupić węgiel od samorządu lokalnego? Okazuje się, że przede wszystkim samorządowy węgiel mogłaby kupić osoba, której przyznano dodatek węglowy. Do tego ustala się górny limit ilości węgla zakupionego przez mieszkańca w wysokości do dwóch ton.

Sonda
Czy górnicy powinni pobierać dodatek węglowy?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Listen to "Rachunki za prąd mogą być WIĘKSZE NIŻ CZYNSZ za mieszkanie - Monika Piątkowska [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze