Dodatek węglowy w Polsce

Jak dostać dodatek węglowy krok po kroku? [PORADNIK]

2022-08-09 9:19

Dodatek węglowy niedługo trafi do polskich rodzin. Ustawa czeka już na podpis prezydenta. Wniosek o dodatek węglowy będzie można składać już od 15 sierpnia - dowiedział się "Super Express". Dofinansowanie będzie wynosiło aż 3000 zł. Komu przysługuje? Jak wypełnić i gdzie złożyć wniosek? Ile trzeba czekać na pieniądze? Zapytaliśmy o to u źródła - w ministerstwie klimatu i środowiska.

Nowa ustawa: 3000 zł dopłaty do węgla

Aleksander Brzózka rzecznik prasowy ministerstwa klimatu i środowiska ujawnił, że wniosek będzie bardzo prosty i intuicyjny do wypełnienia, a cała procedura jest podobna jak w przypadku dodatków osłonowych. Ilość jednak informacji, potrzebnych przy wypełnianiu wniosku o dopłatę do węgla będzie dużo mniejsza - zapewnia Brzózka.

Wniosek będzie trzeba złożyć w urzędzie gminy zgodnie z meldunkiem, albo elektronicznie. Najwygodniejszym sposobem na złożenie deklaracji jest skorzystanie ze specjalnej platformy internetowej ceeb.gov.pl. Wniosek można wypełnić i wysłać bez wychodzenia z domu, logując się poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub za pośrednictwem internetowego konta bankowego.

Przelew ma być zrealizowany dla wnioskodawcy do 30 dni od złożenia.

Szczegóły podajemy w galerii poniżej!

Wniosek o dodatek węglowy - jak go wypełnić i gdzie złożyć

Czekamy na podpis prezydenta. Dopiero później wzór wniosku będzie upubliczniony w rozporządzeniu. Będzie można złożyć wniosek zarówno tradycyjnie jak i elektronicznie. Na dziś, z tego co się orientuję, na pewno będzie trzeba podać adres zameldowania, numer konta i oczywiście zadeklarować zgodnie z wcześniejszym oświadczeniem złożonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wniosek o 3 tys. zł deputatu będzie składać (podobnie jak przy dodatku osłonowym) pod rygorem kary finansowej w razie podania fałszywych informacji - poinformował Aleksander Brzózka z ministerstwa klimatu i środowiska. Poczekajmy jednak na publikację rozporządzenia z drukiem wniosku - dodał Brzózka.

Do kiedy można złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Rzecznik prasowy prognozuje, że już po 15 sierpnia będzie można taki wniosek wypełnić. Będzie je można składać do 30 listopada 2022 r. Koszt dla budżetu państwa oszacowany jest na ok 11,5 mld zł. W Polsce szacuje się że jest ok 42 proc. gospodarstw domowych korzystających z pieców węglowych.

Sonda
Czy będziesz składać wniosek o dopłatę do zakupu węgla?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze