węgiel

i

Autor: ART SERVICE węgiel

Dopłaty do węgla

Dodatek węglowy 2022. Jak i gdzie wypełnić wniosek? [POBIERZ WNIOSEK PDF]

2022-08-11 12:52

Jako pierwsza redakcja pytaliśmy we wtorek, 9 sierpnia w resorcie klimatu i środowiska o wzór wniosku w sprawie dopłaty do węgla. Prawdopodobnie po naszym telefonie w środę, 10 sierpnia, na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano ten wniosek. Jeszcze 9 sierpnia bowiem, w rozmowie z SuperBiznesem, Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zapewniał nas, że wniosek będzie podany do publicznej wiadomości zaraz po podpisie ustawy przez prezydenta. Widać udało się wcześniej, zatem publikujemy go w poniższym tekście.

Dodatek węglowy niedługo trafi do polskich rodzin

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o dodatku węglowym. Wniosek o dodatek węglowy będzie można składać już od 15 sierpnia - dowiedział się "Super Express". Dofinansowanie będzie wynosiło 3 tys. zł. Wniosek będzie trzeba złożyć w urzędzie gminy zgodnie z meldunkiem, albo elektronicznie. Najwygodniejszym sposobem na złożenie deklaracji jest skorzystanie ze specjalnej platformy internetowej ceeb.gov.pl. Wniosek można wypełnić i wysłać bez wychodzenia z domu, logując się poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub za pośrednictwem internetowego konta bankowego. Pieniądze powinniśmy otrzymać do 30 dni od złożenia wniosku.

TU POBIERZESZ WNIOSEK O DODATEK WĘGLOWY

Wniosek o dodatek węglowy - jak go wypełnić?

We wniosku należy podać: adres zameldowania, numer konta i oczywiście zadeklarować zgodnie z wcześniejszym oświadczeniem złożonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków co jest głównym źródłem ogrzewania budynku. Wniosek składamy pod rygorem kary finansowej w razie podania fałszywych informacji.

Rzecznik prasowy informuje, że taki wniosek składać będzie można do 30 listopada 2022 r. Koszt dla budżetu państwa oszacowany jest na ok 11,5 mld zł. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 42 proc. gospodarstw domowych korzystających z pieców węglowych.

Przypomnijmy, że Sejm 5 sierpnia przegłosował ustawę o dodatku węglowym. Każde gospodarstwo domowe, które ma piec na węgiel i jest zarejestrowane w ewidencji, będzie mogło otrzymać 3 tys. zł. Posłowie odrzucili poprawki Senatu - senatorowie chcieli, aby o 3 tys. zł mogły się ubiegać się nie tylko rodziny ogrzewające domy węglem, ale także innymi paliwami.

Sonda
Czy będziesz składać wniosek o dopłatę do zakupu węgla?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze