Tak dostaniesz dodatek węglowy

Dodatek węglowy - 3000 zł na węgiel. Jak dostać pieniądze? [PORADNIK]

2022-08-13 10:22

Dodatek węglowy - jak dostać 3000 zł na węgiel? W czwartek 11 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, który zakłada dopłatę wysokości 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowego, które ogrzewane jest węglem kamiennym. Tym samym dopłaty do węgla są już pełne i niebawem powinna ruszyć możliwość składania wniosków. Tłumaczymy jak się przygotować i jak zrobić to krok po kroku.

Dodatek węglowy - Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłacie do węgla

Dodatek węglowy to reakcja rządu na wysokie ceny surowca, które spowodowane są m.in. embargiem na dostawy z Rosji. Jak niedawno tłumaczył "SuperBiznesowi" ekspert, rosyjski węgiel był tani i popularny, to też wiele osób z niego korzystało. Po tym jak z powodu wojny na Ukrainie Polska zrezygnowała z rosyjskiego węgla, surowca zaczęło brakować i tym samym ceny poszły w górę, ze względu na wciąż wysoki popyt. 

Ustawa o dopłacie wysokości 3 tys. zł przeszła już przez polski parlament i trafiła na biurko prezydenta. W czwartek 11 sierpnia, Andrzej Duda podpisał projekt, tym samym losy dodatku węglowego został przypieczętowane. Nie podano jeszcze terminu od kiedy można składać wniosek. O tym jak otrzymać dodatek, możecie przeczytać w naszej galerii.

KROK PO KROKU PODPOWIADAMY, JAK I GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O DODATEK WĘGLOWY. ZOBACZ W GALERII PONIŻEJ

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Rząd planuje kolejne dopłaty do ogrzewania

Obecnie w rządzie trwają prace nad dofinansowaniem osób, które mają inne metody ogrzewania domu. Jak wynika z projektu przedstawionego przez resort Klimatu i Środowiska, osoby ogrzewające domy pelletem drzewnym, lub biomasą będą mogły liczyć na 3000 zł wsparcia. 2000 zł dostaną osoby ogrzewające się kotłem olejowym.

W przypadku domów ogrzewanych paliwem stałym, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym piecokuchnią, lub piecem kaflowym zasilanym drewnem kawałkowym planowana kwota dofinansowania wynosi 1000 zł. W przypadku kotłów gazowych zasilanych skroplonym LPG, dopłaty mają wynieść 500 zł. Całkowity koszt wsparcia ma wynosić 9,1 mld zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze