Tak dostaniesz dodatek węglowy

Dodatek węglowy - 3000 zł na węgiel. Jak dostać pieniądze? [PORADNIK]

2022-08-13 10:22

Dodatek węglowy - jak dostać 3000 zł na węgiel? W czwartek 11 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, który zakłada dopłatę wysokości 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowego, które ogrzewane jest węglem kamiennym. Tym samym dopłaty do węgla są już pełne i niebawem powinna ruszyć możliwość składania wniosków. Tłumaczymy jak się przygotować i jak zrobić to krok po kroku.

Dodatek węglowy - Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłacie do węgla

Dodatek węglowy to reakcja rządu na wysokie ceny surowca, które spowodowane są m.in. embargiem na dostawy z Rosji. Jak niedawno tłumaczył "SuperBiznesowi" ekspert, rosyjski węgiel był tani i popularny, to też wiele osób z niego korzystało. Po tym jak z powodu wojny na Ukrainie Polska zrezygnowała z rosyjskiego węgla, surowca zaczęło brakować i tym samym ceny poszły w górę, ze względu na wciąż wysoki popyt. 

Ustawa o dopłacie wysokości 3 tys. zł przeszła już przez polski parlament i trafiła na biurko prezydenta. W czwartek 11 sierpnia, Andrzej Duda podpisał projekt, tym samym losy dodatku węglowego został przypieczętowane. Nie podano jeszcze terminu od kiedy można składać wniosek. O tym jak otrzymać dodatek, możecie przeczytać w naszej galerii.

KROK PO KROKU PODPOWIADAMY, JAK I GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O DODATEK WĘGLOWY. ZOBACZ W GALERII PONIŻEJ

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Rząd planuje kolejne dopłaty do ogrzewania

Obecnie w rządzie trwają prace nad dofinansowaniem osób, które mają inne metody ogrzewania domu. Jak wynika z projektu przedstawionego przez resort Klimatu i Środowiska, osoby ogrzewające domy pelletem drzewnym, lub biomasą będą mogły liczyć na 3000 zł wsparcia. 2000 zł dostaną osoby ogrzewające się kotłem olejowym.

W przypadku domów ogrzewanych paliwem stałym, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym piecokuchnią, lub piecem kaflowym zasilanym drewnem kawałkowym planowana kwota dofinansowania wynosi 1000 zł. W przypadku kotłów gazowych zasilanych skroplonym LPG, dopłaty mają wynieść 500 zł. Całkowity koszt wsparcia ma wynosić 9,1 mld zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze