Ursula von der Leyen, Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP, Art Service/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK

NIe tylko KPO

UE nie wypłaci Polsce ani eurocenta. Niepokojące doniesienia z Brukseli

2023-11-17 12:28

75 miliardów euro - to należne Polsce pieniądze z funduszy spójności, które pozostają zamrożone ze względu na niespełnienie przez nasz kraj szeregu warunków, w tym dotyczących praworządności - mówił na antenie TVN24 Stefan de Keersmaecker, rzecznik Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej. Środki, o których mowa, są częścią budżetu UE na lata 2021-2027 i to także ich wypłata jest zagrożona.

Bez spełnienia warunków nie dostaniemy żadnych pieniędzy z UE

Jak czytamy w TVN 24, Stefan de Keersmaecker przyznał, że nawet gdyby do Brukseli wpłynęły teraz faktury, to tak długo, jak długo warunki horyzontalne nie zostaną spełnione, KE nie będzie w stanie wypłacić środków na pokrycie wniosków.

- Płatności, które są możliwe, to tak zwane prefinansowanie, by rozpocząć programy i środki na wsparcie techniczne. Ale żadnych pozostałych środków nie bylibyśmy w stanie wypłacić, gdyby takie wnioski zostały przesłane przez Polskę na tym etapie - zaznaczył.

Pytany o to, kiedy Komisja Europejska spodziewa się dostarczenia przez Polskę pierwszej faktury, rzecznik KE podkreślił, że taka decyzja "jest w rękach Polski". - Ale powtórzę, zanim taka płatność byłaby możliwa, kluczowe jest, by wcześniej zostały wypełnione warunki i to jest pierwszy krok, jaki musi być wykonany. Jeśli warunki będą spełnione, wtedy przedstawione faktury będą mogły być opłacone - zaznaczył.

Pytany o to, czy w rozmowach między Polską a KE widać jakiś postęp, rzecznik odparł, że "dialog trwa". - Pracujemy razem z polskimi władzami, by osiągnąć postęp - powiedział. 

QUIZ PRL. 10 polskich wynalazków, które wstrząsnęły światem

Pytanie 1 z 10
Jan Czochralski w 1916 w laboratorium AEG w Berlinie wynalazł metodę, dzięki której działają wszystkie:
Quiz PRL. 10 polskich wynalazków
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze