Orlen

i

Autor: Shutterstock Orlen

Pierwsza taka sytuacja

Umowa na budowę SMR-ów w Polsce podpisana. Obajtek komentuje

2023-03-23 21:16

W Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych podpisano umowę na budowę pierwszych małych reaktorów jądrowych, czyli SMR-ów. Podpisało ją ORLEN Synthos Green Energy, który prowadzi budowę floty SMR-ów. Dzięki prace nad budową rozpoczną się pierwsze prace konstrukcyjne, a projekt będzie mógł być wykorzystywany przy budowie floty.

Umowę o współfinansowanie technologii BWRX-300 zostało podpisane przez firmy z Polski, USA i Kanady. Dzięki temu ORLEN Synthos Green Energy wejdzie w posiadanie projektów spełniających zarówno polskie, jak i europejskie standardy, oraz przyśpieszanie w rozpoczęciu prac konstrukcyjnych przy pierwszym reaktorze SMR w Polsce. Dodatkowo projekt będzie wykorzystywany przy budowie reaktorów jądrowych, dzięki czemu koszty będą niższe, a budowa będzie sprawniejsza.

Zawiązana współpraca dowodzi, że nasze plany dotyczące wdrożenia technologii małego atomu w Polsce są realne. To ważny krok na drodze do budowy całej floty reaktorów, jakie zamierzamy stworzyć razem z naszym partnerem w ramach spółki ORLEN Synthos Green Energy. Dzięki temu jeszcze w tej dekadzie stabilna energia popłynie do polskiego przemysłu i do polskich gospodarstw domowych. Każdy kolejny SMR będzie wzmacniał bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, a mówimy tu o całkowicie bezpiecznym, a do tego niskoemisyjnym źródle energii – skomentował prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Warto zaznaczyć, że ORLEN Synthos Green Energy ma w Polsce wyłączność na budowę reaktorów w technologii BWRX-300. Ponadto po raz pierwszy polska spółka jest strona umowy na wykonanie projektu budowy elektrowni jądrowej. Dzięki temu będzie mieć aktywny wpływ na projektowanie.

Sonda
Tankujesz na Orlenie?
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze