Autostrada A4

i

Autor: Ralf Lotys/Wikimedia Commons Utrudnienia na autostradzie A4 do 10 października 2021

Drożyzna na drogach

UOKiK kontroluje podwyżki na autostradzie A4! Nie będzie wyższych cen za przejazd?

2023-02-15 16:42

Trwa postępowanie wyjaśniające dotyczące kolejnych podwyżek na A4 Kraków-Katowice. W związku z tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpi do wszystkich operatorów odcinków autostrad o udostępnienie danych dotyczących opłat i kosztów na konkretnych odcinkach.

Podwyżki na autostradzie A4. UOKiK wszczyna postępowanie

Postępowanie zapowiadane przez Tomasza Chróstnego prezesa UOKiK potrwa prawdopodobnie kilka miesięcy. Wyjaśnień w sprawie nie złożył jeszcze operator A4 - Stalexport. UOKiK będzie również czekał na dane pozostałych operatorów w celu porównania podwyżek. Nie zostało określone czy na Stalexport zostanie nałożona kara oraz czy podwyżki zostaną cofnięte.

Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka obniżka jest niemożliwa ponieważ operator jest chroniony umową koncesyjną. W związku z tym "rząd może tylko protestować".

Postępowanie UOKiK ws. podwyżek. "Zwrócimy się do zarządcy autostrady"

Postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte na początku lutego. "W związku z sygnałem dotyczącym podwyżek opłat na autostradzie A4 Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął dziś (1 lutego 2023) postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zwrócimy się o wyjaśnienia do zarządcy autostrady, aby zweryfikować czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi" - poinformował UOKiK na Twitterze.

"Jako Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musimy respektować swobodę prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Możliwości ingerencji są ograniczone. Mamy tu do czynienia z naturalnym monopolem jeśli chodzi o ruch autostradowy. Jest przestrzeń do wzrostów cen, jednak nie można w sposób nieuzasadniony eksploatować rynku" - poinformował Tomasz Chróstny w rozmowie w RMF 24.

UOKiK po raz kolejny staje w obronie kierowców

Jak podkreśla RMF FM UOKiK już raz stawał w obronie kierowców w sprawie podwyżek za przejazd autostradą A4 - w 2008 roku. "W wydanej w 2008 r. decyzji stwierdzono, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu tego typu drogi. Na Stalexport Autostradę Małopolską została nałożona kara finansowa w wysokości 1,3 mln zł. Decyzję potwierdziły sądy kolejnych instancji".

Podwyżki na A4. O ile wzrosną koszty przejazdów?

"Od 3 kwietnia czekają nas podwyżki za przejazd tą drogą. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 15 zł dla aut osobowych (dotąd 13 zł) i po 46 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 40 zł). Zachowane mają zostać rabaty w wysokości 2 zł przy płatnościach elektronicznych dla aut osobowych" - poinformowała spółka Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków.

Sonda
Czy podwyżka opłaty za przejazd autostradą A4 jest zasadna?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze