Karmisz butelką? Sprawdź, jak to wpływa na odporność niemowlęcia

i

Autor: Getty images

Urodzenie dziecka w Polsce - co z tego tytułu przysługuje rodzicowi. Becikowe nie dla każdego

2020-12-25 1:13

W Polsce w ciągu roku urodziło się ponad 360 tys. dzieci. Najczęściej nadawane imiona to Julia, Zuzanna i Zofia oraz Antoni, Jan i Jakub. Z tytułu urodzenia dziecka niektórym opiekunom przysługuje jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Popularnie tę zapomogę nazywa się „becikowym”. Jednak nie wszyscy mogą ją otrzymać. Komu przysługuje?

Narodziny dziecka to w większości przypadków ogromna radość i wielkie rodzinne święto. Ale nie jest tajemnicą, że maluszkowi trzeba przygotować wyprawkę. W Polsce rodzice otrzymują tzw. becikowe w wysokości 1 tys. zł. To zapomoga, którą można otrzymać właśnie z tytułu narodzenia syna lub córki. Pieniądze nie są wypłacane z urzędu, ale na wniosek. O zapomogę mogą ubiegać się matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka. Na złożenie wniosku mają 12 miesięcy od daty narodzin pociechy. 

Niestety, becikowe nie należy się każdemu. Uzależnione jest bowiem od dochodu rodziny. Prawo do becikowego jest wtedy, gdy dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1922 zł netto. Dochód ustala się tak jak w przypadku ubiegania się o zasiłek rodzinny. I jeszcze jednym warunkiem otrzymania świadczenia jest pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Takie zaświadczenie może wystawić lekarz lub położna. Wymogi co do niezbędnych dokumentów mogą różnić się w zależności od danego ośrodka, dlatego też warto uzyskać pełną informację w miejskimi gminnym ośrodku pomocy społecznej. Aby otrzymać becikowe, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie im przekazana została realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie.

500 plus tylko dla pracujących?

Świadczenie to jest wolne od podatku dochodowego.

Zmiany w 500 plus

Kiedy ostatnio mieliśmy białe święta?

Polska jest ich pełna! Sprawdź, czy znasz miejscowości, których nazwy kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia

Pytanie 1 z 8
Betlejem, to miejscowość położna w:
Najnowsze