Zwolnienie z pracy zawsze jest bolesne, zarówno dla trzydziestolatka, jak i dla pięćdziesięciolatka. Jednak im człowiek starszy, tym bardziej obawia się, że nie znajdzie zatrudnienia. Większość osób, które mają taką możliwość, ucieka po prostu na wcześniejszą emeryturę. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie, bo przecież im dłużej pracujesz, tym wyższą będziesz mieć wypłatę. Pamiętaj też, że przejście na emeryturę może być szokiem. Większość osób przez pierwsze miesiące "wolności" czuje się odstawiona na boczny tor.
Nie daj się przeciwnościom
Co zrobić, jeśli nie masz możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury? Grunt to nie załamywać się. Bezrobotnym po pięćdziesiątce przez 3 miesiące przysługuje zasiłek w wysokości 717 zł brutto, a przez kolejne 9 miesięcy w wysokości 563 zł brutto. Masz więc rok, żeby znaleźć pracę. Oprócz zasiłku urząd pracy oferuje seniorom przeróżne specjalistyczne kursy i szkolenia, które mają na celu aktywizację zawodową.
Niestety, musisz przygotować się na trudności. O pracę jest trudno, tym bardziej że bezrobocie rośnie, obecnie wynosi już 13 procent. W ciągu roku urosło o ponad 2 procent. To oznacza, że bez pracy jest prawie 400 tys. osób więcej. Pracodawcy niechętnie też zatrudniają seniorów i często zastrzegają, że poszukują młodych pracowników albo z kwalifikacjami, których nie posiadają osoby po 50. roku życia.
Na nowo odnajdź się rynku pracy
Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć pracy, którą wykonywałeś wcześniej, warto pomyśleć o innym zajęciu albo przekwalifikowaniu się. Wskazówki otrzymasz na pewno w pośredniaku. Tam specjaliści poinformują cię, gdzie jest najwięcej wakatów na rynku pracy i na jakie kursy najlepiej się zapisać. Pamiętaj, że na naukę nigdy nie jest za późno. Dodatkowe umiejętności plus bogate doświadczenie sprawią, że staniesz się tak samo interesujący dla pracodawcy, jak dużo młodsi bezrobotni. Udowodnisz także, że nie boisz się wyzwań i wciąż się rozwijasz.
Nie czekaj bezczynnie na telefon z urzędu pracy. Szukaj też na własną rękę. Kupuj gazety i czytaj ogłoszenia, odwiedź agencje pracy, ale przede wszystkim naucz się korzystać z Internetu. To nie jest wcale takie trudne, a w dzisiejszych czasach właśnie tam znajdziesz najwięcej ofert. Najlepiej, jeśli zalogujesz się na jednym z popularnych portali dla poszukujących pracy i codziennie będziesz go śledzić. Jeśli jednak masz z tym problemy, poproś najbliż-szych o pomoc. Wysyłaj swoje CV nawet do firm, które nie dały ogłoszenia. Tak robi sporo osób, a pracodawcy zanim się gdzieś ogłoszą, dzwonią właśnie do nich. Adresy miejsc, które cię interesują, również najdziesz w Internecie.
Pokaż się z najlepszej strony
Na interesujące cię oferty pracy trzeba umiejętnie odpowiedzieć. Koniecznie przygotuj sobie profesjonalne CV (czyli życiorys) oraz list motywacyjny, o który prosi coraz więcej pracodawców. Jeśli masz możliwość, poproś o to w urzędzie pracy, ale możesz też zrobić to w domu. Pamiętaj jednak, że te dokumenty absolutnie nie powinny być pisane ręcznie. Musisz je przygotować i wydrukować na komputerze. W dobrym CV obok danych osobowych powinno znaleźć się także zdjęcie, informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. List motywacyjny ma na celu przekonanie pracodawcy, dlaczego to właśnie twoja kandydatura jest najlepsza. Dokładne informacje o tym, jak powinny wyglądać takie dokumenty, znajdziesz w Internecie.
Dobry życiorys to niestety nie wszystko. Równie ważna jest rozmowa kwalifikacyjna i do niej też musisz się odpowiednio przygotować. Elegancki i schludny strój to podstawa. Dobrze także, jeśli zbierzesz informacje dotyczące firmy, w której chcesz pracować. Pracodawca na pewno będzie pytał cię o twój życiorys i zdobyte doświadczenie. Nie wahaj się chwalić swoimi osiągnięciami. Przygotuj też sobie pytania, które możesz zadać przeprowadzającym rozmowę. I najważniejsze - uśmiechaj się i bądź pewny siebie. Nie załamuj się, jeśli nie uda ci się po pierwszej rozmowie zdobyć pracy. Często czeka cię kilka takich spotkań, zanim dostaniesz się na wymarzone stanowisko.