Coraz trudniej o mieszkanie w Warszawie! Część osób rezygnuje po podpisaniu umowy

i

Autor: Pixabay Projekt ws. pomocy kredytobiorcom na kolejnym posiedzeniu Sejmu

Wakacje kredytowe. Od kiedy będą działać? Jak zawiesić spłatę kredytu hipotecznego? Znamy zasady

2022-05-11 18:59

Projekt ws. pomocy kredytobiorcom będzie na kolejnym posiedzeniu Sejmu - poinformował w środę, 11 maja rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o tzw. wakacje kredytowe. Od kiedy będą działać? Rzecznik rządu przekazał, że w przyszłym tygodniu rozwiązaniami zajmie się Rada Ministrów, a na następnym posiedzeniu Sejmu (planowanym na 25-26 maja) będzie ten projekt głosowany i ma wejść w życie 1 lipca. To oznacza, że wakacje kredytowe zaczną działać od 1 lipca właśnie.

Rzecznik rządu przyznał też, że liczy, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby przyjąć proponowane rozwiązania, szczególnie - jak mówił - nie widzi głosów sprzeciwu, nawet wśród klubów opozycyjnych. We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska zaprezentowali założenia programu wsparcia kredytobiorców i poinformowali o skierowaniu projektu przepisów w tej sprawie do konsultacji.

Wakacje kredytowe. Oto zasady wsparcia kredytobiorców

Program wsparcia kredytobiorców składa się z trzech filarów:

  • wakacji kredytowych,
  • większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK)
  • i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.

Resort finansów przekazał w komunikacie, że projekt przepisów został przygotowany we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Raty kredytów MASAKRUJĄ młodych Polaków. Ludzie wyjdą NA ULICE!!! |Komentery

Jak będą działać wakacje kredytowe?

Ministerstwo Finansów podało, że nowe propozycje znajdą się w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. W dokumencie są już wpisane rozwiązania dotyczące wyznaczania zamiennika WIBOR (skonsultowane i przyjęte przez Stały Komitet Rady Ministrów). Resort uzupełni je też o przepisy związane z tzw. wakacjami kredytowymi i zmianami w FWK. "Dzięki temu wszystkie przepisy będą w jednym miejscu" - zapewniło ministerstwo.

Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r., co daje razem dwa razy po cztery miesiące bez rat. Wakacje kredytowe będą dotyczyć kredytów w złotych – podkreślono. Wskazano, że przejście z WIBOR na nowy wskaźnik oznaczać będzie spadek wysokości rat kredytobiorców. Dzięki temu, według MF, w portfelach kredytobiorców zostaną dodatkowe środki – w sumie będzie to ok. 1 mld zł rocznie od 2023 r.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Ponadto Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie ustawowo zasilony nowymi środkami. "Trafi do niego dodatkowe 1,4 mld zł, a w razie potrzeby kwota ta będzie zwiększana i nie będzie konieczna w tym przypadku nowelizacja ustawy" - podano.

Najnowsze