UOKiK

i

Autor: Materiały prasowe UOKiK

UOKiK w akcji

Wakacje.pl z gigantyczną karą od UOKiK? Manipulowano cenami wycieczek

2023-01-31 9:44

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Wakacje.pl z Gdańska zarzut wprowadzania konsumentów w błąd poprzez nieprawidłowe prezentowanie cen – poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi do kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Ceny były zawyżane

Jak podał UOKiK, ceny w wyszukiwarce różniły się od tych prezentowanych na stronach konkretnych ofert. Z monitoringu serwisu Wakacje.pl wynika, że problem zaniżonych cen w wynikach wyszukiwania dotyczył blisko 2/3 przebadanych ofert, a w około 10 proc. przypadków ceny prezentowane w wyszukiwarce były wyższe – stwierdzono.

"Cena to jeden z podstawowych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, planując wyjazd. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie o niej informować, uwzględniać wszystkie jej elementy i dbać o aktualność" – ocenił Prezes UOKiK. Dodał, że to pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych. "Będziemy się dalej przyglądać praktykom dotyczącym podawania cen w tej branży niezależnie od tego, czy są to duże biura podróży, małe firmy czy portale pośredniczące w sprzedaży ofert" – zaznaczył.

Od lipca 2022 r. – już w trakcie postępowania wyjaśniającego – spółka Wakacje.pl zaczęła zamieszczać przy wynikach wyszukiwania symbol, po rozwinięciu którego pojawia się informacja, że w niektórych przypadkach cena może się zmienić. Zdaniem Prezesa Urzędu - jak poinformował Urząd - nie zmienia to faktu, że konsumenci mogą być dalej wprowadzani w błąd.

Przypomniano, że za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Sonda
Na czym oszczędzasz żeby odłożyć na wakacje 2023?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze