WALORYZACJA 2021. Prezydent Duda podpisał nowelizację w sprawie waloryzacji rent i emerytur

2021-02-26 10:59 PAP mb
Andrzej Duda pieniadze
Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS, shutterstock

Emerytury 2021.Waloryzacja rent i emerytur zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo, bo 1 marca emeryci emeryci dostaną wyższe świadczenia. W tym roku podwyżka sięgnie minimum o 50 zł. Prezydent Andrzej Duda dziś podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji ogłoszonym przez GUS od 1 marca świadczenia emeryckie wzrosną o 4,24 proc., najniższe zaś wyniosą 1250,88 zł. Na ten moment emeryci czekają co roku, bo dla większości z nich to jedyna szansa na podwyżkę świadczenia z ZUS. Przedstawiamy TABELĘ, z której emeryci dowiedzą się na jaką podwyżkę mogą liczyć w ramach waloryzacji w 2021 roku.

Polscy emeryci z zapartym tchem czekają na coroczną waloryzację. Dla wielu z nich to jedyna szansa na podwyższenie swojego świadczenia z ZUS. Już wkrótce, bo 1 marca, oczekiwana przez emerytów, Waloryzacja 2021 stanie się faktem. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Od 1 marca najniższa emerytura i renta wzrośnie o 50,88 zł i wyniesie 1250,88 zł. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wyniesie 938,16 zł (obecnie 900 zł), renta rodzinna – 1250,88 zł, a świadczenie przedemerytalne – 1262,34 zł. Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto. Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.Coroczna marcowa waloryzacja dotyczy wszystkich emerytów i rencistów. Podwyżkę dostaną także osoby na świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych i pomostówkach.

WAŻNE! WALORYZACJA 500+ w 2022 roku

Wyższe świadczenia otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS (np. górnicy, pielęgniarki, nauczyciele) jak i KRUS (rolnicy). Tak samo Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaci wyższe świadczenia emerytowanym funkcjonariuszom policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu oraz strażakom, Wojskowe Biuro Emerytalne MON - emerytowani żołnierzom, a Biura Emerytalnego Służby Więziennej – pracownikom więziennictwa.

Nowe emerytury. Seniorzy dostaną 14 emeryturę

Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze